CHP'li 11 Büyükşehir Belediyesi, THK'nın Yangın Söndürme Uçaklarını Yeniden Çalıştırmak İçin Gönüllü Oldu

148
12
10
1
0
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul dahil CHP'li 11 büyükşehir belediyesinin, yangınlarla mücadele başlıklı toplantısında alınan kararları açıkladı. Toplantıda belediyeler, yanan alanlar için yürürlüğe giren Turizmi Teşvik Kanunu'ndan, THK'nın kullanılmayan uçaklarına kadar yangınla ilişkili her konuda toplam 8 karar yayınlandı.

Muğla ve Antalya'daki yangınlar devam ederken Türkiye, yangınla mücadele konusunda ikiye bölündü. Bir taraf THK'nin elinde bulunan ve geçtiğimiz günlerde Ankara'daki apronda görüntülenen uçakların neden kullanılmadığını tartışıp uluslararası yardım çağrısına destek verirken, diğer taraf Türkiye'nin yeterli güce sahip olduğunu savunuyor. Ancak sonuç olarak yangın bölgesindeki ağaçlar, diğer canlılar ve insanlar zarar görmeye devam ediyor. 

Yangın bölgelerindeki belediye başkanlarının açıklamaları da tartışmaları körüklüyor. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün'ün geçtiğimiz hafta sonu THK'yi aradığını ancak kimseyle iletişim kuramadığını söylemesinin ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in "İnsanlar yanıyor, yardım edin" çağrısı ses getirmişti. Bu açıklamalara karşılık olarak THK başkanı uçakların bakım sorumluluğunun kuruma ait olduğunu, 4 milyon dolar gerektiğini belirtmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Böcek'in açıklarını samimi bulmadığını dile getirmişti. Yangın gündemi siyasetin ana gündem maddesini oluştururken CHP'li belediyelerden bir atak geldi.

CHP'li büyükşehir belediyelerinden 8 maddelik karar listesi:

ekrem imamoğlu

ekrem imamoğlu

148
12
10
1
0
Emoji İle Tepki Ver
148
12
10
1
0