• Anasayfa
  • Yaşam
  • Çiftlik Bank Kurucusu İçin 75 bin 260 Yıl Hapis İstendi

Çiftlik Bank Kurucusu Mehmet Aydın İçin 75 bin 260 Yıl Hapis İstendi

243
11
3
3
2
Çiftlik Bank soruşturması kapsamında hazırlanan iddianame tamamlandı. İddianamede aralarında Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 18 şüpheli hakkında 22 bin 580'er yıldan 75 bin 260'ar yıla kadar hapis istendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Çiftlik Bank hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma neticesinde oluşturulan iddianamede aralarında Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD’deki adli makamlara yönelik iade talepnamesi düzenlenen firari Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya, Cengiz Samur ve diğer 44 kişi ‘şüpheli’ sıfatıyla yer alırken, 3 bin 762 kişi ise ‘müşteki’ sıfatıyla yer aldı. Ayrıca iddianamede 48 şüpheliden 7’sinin firari durumda, 11’inin ise tutuklu durumda olduğuna da yer verildi.

İddianamede, aralarında Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 18 şüpheli hakkında ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme’ suçundan ikişer yıldan altışar yıla; ‘bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 3 bin 762 kez üçer yıldan onar yıla; ‘ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 3 bin 762 kez üçer yıldan onar yıla; ‘suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ suçundan altışar yıldan 14'er yıla kadar hapis cezası istendi. Buna göre 18 örgüt yöneticisi hakkında 22 bin 580'er yıldan 75 bin 260'ar yıla kadar hapis cezası istenmiş oldu.

Ayrıca iddianamede adı geçen 23 şüpheli hakkında ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma’, ‘suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ suçlarından dörder yıldan onar yıla kadar; 7 şüpheli hakkında ise ‘suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme’, ‘suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ suçlarından dörder yıldan onar yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede 3 bin 810 ayrı taraf bilgisi bulunması ve söz konusu veri girişi işleminin UYAP bilişim sisteminin olağan işleyişi dahilinde mümkün olmaması üzerine Adalet Bakanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı’ndan yardım istendiği, Teknik İşler Daire Başkanlığı tarafından ihtiyaç duyulan alt yapının sağlanması üzerine iddianamenin tamamlandığı belirtildi. İddianame, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca görüldü işlemi yapıldıktan sonra yetkili ve görevli olan İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. İddianame kabul edildikten sonra şüpheliler hakim karşısına çıkacaklar.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ciftlik-bankla-ilgili-son-dakika-gelismesi-41161849
243
11
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
243
11
3
3
2