Denizaltıların İçinde Neden Özellikle Işıl Işıl Kırmızı Renk Kullanılıyor?

5
1
0
0
0
Denizaltılar, insanlığın su altı keşifleri için son yıllarda bizleri de heyecanlandıran temel araçlardan biri oldu. 19. yüzyılda başlayan kullanımlarıyla günümüzde hâlâ kullanılmaya devam ediyor.

Fakat bu denizaltıları ile merak edilen bir soru var, onu da birlikte yanıtlayacağız.

Neden denizaltıların içlerinde kırmızı ışık kullanılıyor? Mantıklı bir sebebi var!

Su altı dünyası, tahminimizden çok farklı bir atmosfere sahip.

denizaltı

Kırmızı ışıklar, deniz bilimi ve deniz dışı enerji alanlarında önemli bir rol oynuyor. Denizaltıların içinde de tamamen kırmızı rengin kullanılmasının altında çok gerekli sebepler yatıyor.

Kırmızı ışığın daha uzun dalga boyu, suda diğer renklere göre daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Bu da bulanık veya derin sularda görüşü artırıyor. Deniz bilimcileri için kırmızı LED'ler, beyaz ışığın dağıldığı ve görüntüleri bozduğu yerlerde daha net gözlemler yapmayı sağlıyor.

Kırmızı ışık daha az rahatsız edici.

denizaltı

Kırmızı ışık tercih edilme nedenleri arasında, mürettebatının biyolojik saatini etkilememesi ve göz adaptasyonunu kolaylaştırması da yer alıyor. Kırmızı ışığın, diğer renklerden farklı olarak 24 saat içerisinde davranışlar bütününü kapsayan sirkadiyen ritmini etkilememesi, denizaltı operasyonlarında tercih edilmesinde büyük önem taşıyor.

Ayrıca, gözlerin kırmızı ışığa daha kolay uyum sağlaması, karanlık ortamlarda çalışmayı daha rahat kılar. Bu özellik, denizaltı mürettebatının uzun saatlerini su altında geçirirken, ekranları ve panelleri daha rahatlıkla okumasına olanak tanıyor.

Bu tür ışıklandırmalar, havaalanı kontrol kulelerinde veya tiyatro ve sinema salonlarında da yaygındır.

Gözlerin gece ortamına daha iyi adapte olmasını sağlayan kırmızı ışık, performans artırarak konforu da maksimuma çıkarıyor. İşte kullanımındaki en büyük sebep de bunlardan ibaret.

Kaynaklar: SubC, BBC

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

5
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
0
0
0