Az Kalsın DiCaprio'yu Göremeyecekmişiz: Don’t Look Up Filminin Çekimlerinde Yaşanan 9 İlginç Olay

13
3
1
0
0
2021 yılında yayınlanan Netflix orijinal yapımı Don’t Look Up filmi hem konusu hem de oyuncuları ile büyük beğeni toplamıştı. Ardından pek çok tartışmanın da fitilini ateşleyen filmin kamera arkası da bir o kadar hareketli geçti. Gelin Don’t Look Up filminde gördüklerimizden çok daha fazlası olduğunu gösteren ilginç gerçeklere yakından bakalım.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin son etkilerinin görüldüğü 2021 yılında Don’t Look Up isimli Netflix orijinal yapımı bir film yayınlandı. Platformda yayınlanan film, zaten dünyanın sonu üzerine derin düşüncelere daldığımız bir dönemde herkesi etkiledi. Çünkü Don’t Look Up filminde dünyanın sonu gerçekten geliyordu ve bunu söyleyen bilim insanları kimse tarafından ciddiye alınmıyordu.

Hayran bırakan konusu aynı zamanda eleştirel bir bakış açısıyla izleyiciye sunulduğu için yayınlanması ile birlikte pek çok tartışmanın da fitilini ateşleyen Don’t Look Up filminin oyuncuları da en az hikaye kadar etkileyiciydi. Elbette pek çok yapım gibi bu filmin kamera arkasında da bambaşka bir hikaye gizli. Gelin Don’t Look Up filminde gördüklerimizden çok daha fazlası olduğunu gösteren ilginç gerçeklere yakından bakalım.

Don’t Look Up filmi hakkında ilginç gerçekler:

  • Don’t Look Up kadrosuna katılan ilk isim Jennifer Lawrence oldu.
  • Az kalsın filmde Leonardo DiCaprio olmayacaktı.
  • Filmin ana oyuncu kadrosunun neredeyse hepsi Oscar ödüllü.
  • Pandemi tedbirleri nedeniyle Jennifer Lawrence diş ağrısı ile oynamak zorunda kaldı.
  • Saç ve sakal konusu zaman zaman bir sorun haline geldi.
  • Don’t Look Up çekimleri öncesi herkes NASA tarafından danışmanlık aldı.
  • Filmdeki destek hattı gerçek ama bildiğimizden biraz farklı bir amaçla kullanılıyor.
  • Düşündüğünüzden çok daha fazla Don’t Look Up oyuncusu peruk kullanıyor.
  • Aslında Chris Evans Don’t Look Up filminde önemli bir rol oynayacaktı.

Don’t Look Up kadrosuna katılan ilk isim Jennifer Lawrence oldu:

dont look up

Don’t Look Up filminin senaristi ve yönetmeni Adam McKay, bu film için ilk olarak Paramount şirketiyle anlaşmıştı. Şubat 2020 tarihinde ise filmin yapımcılığını Netflix üstlendi. Netflix’in yapımcı  koltuğuna oturması ile birlikte oyuncu seçimleri başladı ve kadroya katılan ilk isim Jennifer Lawrence oldu. Aslında bu sonradan verilmiş bir karar değildi çünkü Adam McKay zaten Kate Diabasky rolünü ilk günden beri Jennifer Lawrence ismini düşünerek yaratmıştı.

Az kalsın filmde Leonardo DiCaprio olmayacaktı:

dont look up

Filmin kadrosu yavaş yavaş oluşturulurken herkesin aklındaki en önemli isim Leonardo DiCaprio’ydu. Adam McKay teklifi götürdüğü zaman ünlü oyuncu bu rolü kabul etmedi. McKay aylar boyunca DiCaprio’yla görüştü ve onun düşünceleri çerçevesinde Dr. Randall Mindy karakterini geliştirdi. En sonunda karakteri beğenen Leonardo DiCaprio, Don’t Look Up kadrosuna katılmış oldu.

Filmin ana oyuncu kadrosunun neredeyse hepsi Oscar ödüllü:

dont look up

Don’t Look Up filminin oyuncu kadrosunun ayrı bir beğeni topladığını söylemiştik. Bu bir tesadüf değil çünkü ana kadroya baktığımız zaman neredeyse her oyuncunun Oscar ödülüne layık görüldüğünü görüyoruz. Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Mark Rylance bir; Meryl Streep ve Cate Blanchett ise iki Oscar ödülü sahibi. Elbette her bir oyuncunun Oscar dışında da sayısız ödülü olduğunu söyleyebiliriz.

Pandemi tedbirleri nedeniyle Jennifer Lawrence diş ağrısı ile oynamak zorunda kaldı:

dont look up

Film 2021 yılında yayınlansa da çekimleri tam da pandeminin ortasında yapıldı. Hatırlarsınız pandemi döneminde hastanelere, özellikle de diş hekimlerine gitmek kısıtlanmıştı. Tam da bu sırada Jennifer Lawrence’in bir dişi kırıldı. Fakat diş hekimine gidemedi. Bu nedenle çekimlerin büyük bölümünde Lawrence’in dişi kırıktı ve süreç epey ağrılı geçti. 

Saç ve sakal konusu zaman zaman bir sorun haline geldi:

dont look up

Filmde Yule karakterini canlandıran oyuncu Timothée Chalamet, filmin çekimlerine geldiği zaman herkes şoke oldu çünkü oyuncunun saçları karaktere düşündüklerinden çok daha uzundu. Bunun nedeni ise Timothée Chalamet’in hepimiz gibi pandemi döneminde saçı sakalı salmış olmasıydı. Yapımcılar karaktere uzun saçın da yakışacağını düşünerek oyuncunun bu şekilde rol almasına izin verdiler.

Filmde berberlerle sorunu olan diğer isim ise Leonardo DiCaprio oldu. Hatırlarsanız filmin bir sahnesinde Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Dr. Randall Mindy karakterinin sakalı kesiliyor ve bu nedenle de oyuncunun öncesinde sakallı olması gerekiyor ama DiCaprio inatla sakalını kestiriyor. Bu yüzden yapım ekibi, filmin ilk sahneleri için DiCaprio’nun sakalına bazı eklemeler yaparak daha gür görünmesini sağlamak zorunda kaldılar.

Don’t Look Up çekimleri öncesi herkes NASA tarafından danışmanlık aldı:

dont look up

Don’t Look Up filmi uzaydaki bir nesnenin Dünya’ya çarpması ve onu yok etmesi üzerine kurgulanmış bir hikayeye sahip. Bu nedenle de epey uzay bilgisi gerektiriyor. NASA’da görevli Gökbilimci Amy Mainzer ile işbirliği yapan yapım ekibi, filmin çekimleri öncesi tüm kadronun temel uzay bilgisi edinmesini sağladı. Filmin senaristi ve yönetmeni Adam McKay de zaten yazım aşamasında NASA ile irtibat kurmuştu. 

Filmdeki destek hattı gerçek ama bildiğimizden biraz farklı bir amaçla kullanılıyor:

dont look up

Filmde Amerika Birleşik Devletleri hükümeti halkın uzay ile ilgili sorularını yanıtlamak ve iç huzuru sağlamak adına bir destek hattı kurduğunu duyuruyor. Paylaşılan destek hattının numarası gerçekten de var. Ancak bu hattı arayanlar biraz farklı bir konuda destek alıyorlar çünkü bu hat gerçek hayatta erotik sohbetler yapmak için kullanılan bir numara.

Düşündüğünüzden çok daha fazla Don’t Look Up oyuncusu peruk kullanıyor:

dont look up

Nedendir bilmiyoruz ama Don’t Look Up filminde pek çok oyuncu peruk kullanıyor. Elbette bunlardan en bariz olanı Jennifer Lawrence. Pandemi dönemi olduğu için Lawrence’in evine otuzdan fazla peruk gönderildi ve oyuncu bunların hepsini tek tek deneyerek izlediğimizi seçti. Meryl Streep de benzer bir süreç sonunda peruğunu buldu.Cate Blanchett evinden kendi peruğunu getirdi. Rob Morgan ise çekim ekibinin haberi olmadan Atlanta’da bir peruk denedi ve ona uyduğunu düşünerek sete o şekilde geldi.

Aslında Chris Evans Don’t Look Up filminde önemli bir rol oynayacaktı:

Don’t Look Up filminin sonlarına doğru bir cameo sahnesinde kısa da olsa Captain America karakterine hayat veren oyuncu Chris Evans’ı görüyoruz. Bu eğlenceli sahne aslında filmin oyuncu seçmelerine bir gönderme çünkü ilk yapım aşamasında Chris Evans’ın Peter Isherwell karakterini canlandırması planlanıyordu. Ancak daha sonra bu rolü Mark Rylance üstlendi. Yine de dikkat ederseniz Peter Isherwell karakterinin Avengers: Endgame filminde gördüğümüz yaşlı Captain America karakteri ile benzer özellikler taşıdığını görebilirsiniz. 

Konusu ve oyuncularıyla izleyenleri büyüleyen Don’t Look Up filminde gördüklerimizden çok daha fazlası olduğunu gösteren ilginç gerçeklerden bahsettik ve filmin kamera arkasından detaylar paylaştık. Don’t Look Up filmini seviyor musunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

13
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
3
1
0
0