Elon Musk'tan Starlink Hakkında Sürpriz Açıklama: "Ukrayna'ya Yardım Etmeye Devam Edeceğiz"

23
4
4
2
1
CNN tarafından ele geçirilen bazı belgeler, SpaceX'in Pentagon'dan Ukrayna'ya yardım konusunda finansal destek istediğini gösterdi. Elon Musk, konunun gündeme gelmesiyle önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz yılın nisan ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte Ukrayna’ya yönelik uluslararası şirketlerden pek çok yardım yapılmıştı. Bu yardımlardan birisi de Elon Musk’ın SpaceX şirketi tarafından gerçekleştirilmişti. SpaceX, şubat ayında Starlink uyduları ile Ukrayna’ya internet erişimi sunmuştu.

Fakat bugün bu konuda önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Elon Musk tarafından Ukrayna’ya yapılan Starlink yardımının yıl sonuna kadar şirkete 100 milyon dolara patlayacağı belirtilen proje için SpaceX’in geçtiğimiz ay Pentagon’a bir mektup gönderdiği ortaya çıktı.

SpaceX, Pentagon'dan finansal yardım istedi:

starlink

CNN’in eline geçen belgelere göre SpaceX, Pentagon’a Ukrayna’daki Starlink yardımını sürdüremeyeceğini söylüyordu. Bununla birlikte SpaceX, aynı mektupta Pentagon’dan Starlink’in Ukrayna hükûmeti ve ordusuna yardımı için gerekli maddi yükü üstlenmesini istiyordu.

SpaceX, bu yardımın maddi miktarını yıl sonuna kadar 120 milyon dolar, önümüzdeki 12 ay içinse 400 milyon dolar olarak belirtmişti. SpaceX’in ortaya çıkan gelen mektubu sosyal medyada tartışma yaratırken, Elon Musk’tan da konu hakkında yeni açıklamalar geldi.

ABD Savunma Bakanlığı'ndaki bir yetkiliye sert çıkış: Yolsuzluk en güzeli

Elon Musk’ın yanıtı, SpaceX’i bu konuda haklı bulan Sawyer Merritt’in paylaşımına geldi. Merritt, Ukrayna’ya özel bir şirket tarafından yapılacak yardımın sonsuza dek ücretsiz kalamayacağını vurguladı, Amerikan savunma şirketlerini de örnek göstererek “Onlar işlerini ücretsiz yapıyorlar mı?” şeklinde çıkış yaptı. Bu paylaşıma Elon Musk’tan gelen yanıt ise şu şekildeydi:

“60 milyar doları aşan, uzaya fırlatma ve iletişim alanındaki rakiplerimiz Lockheed & Boeing hakkında hiçbir şeyin sızdırılmamış olması garip… Savunma Bakanlığı'ndan emekli olduğunda bu spesifik kişinin orada çalıştığını görmek şaşırtıcı olmaz. Yolsuzluğun en güzel örneği.”

"Starlink hala para kaybediyor"

“Ayrıca Starlink hala para kaybediyor! Bir LEO iletişim grubunun iflastan kaçınması delicesine zor - bunu daha önce deneyen her şirketin kaderi buydu. Bir uzay konferansında Starlink'in amacının ne olduğu sorulduğunda, "iflas etmemek" dedim.”

“SpaceX geçmiş harcamaları telafi etmek istemiyor, aynı zamanda mevcut sistemi süresiz olarak finanse edemiyor *ve* tipik hanelerden 100 kata kadar daha fazla veri kullanımına sahip birkaç bin daha fazla terminal gönderiyor. Bu mantıksız.”

SpaceX, Ukrayna’ya Starlink yardımı için ayda 20 milyon dolar harcıyor:

“Terminallere ek olarak, ağ geçitleri aracılığıyla internete erişim için uydular ve yer istasyonları kurmalı, başlatmalı, bakımını yapmalı ve yenilemeli ve ödemeli telekomünikasyon sistemleri yapmalıyız. Ayrıca giderek zorlaşan siber saldırılara ve parazitlere karşı da savunmak zorunda kaldık. Harcama, ayda ~20 milyon dolara yaklaşıyor.”

Elon Musk, Ukraynalı diplomattan küfür yemişti:

Elon Musk, geçtiğimiz hafta fazlasıyla eleştiri toplayan bir anket gerçekleştirmişti. Söz konusu ankette Musk, Ukrayna ve Rusya için olası barış şartlarını sıralamış, bu şartların uygun olup olmadığını görmek için de herkese açık bir anket açmıştı.

Elon Musk'ın şartları arasında Kırım'ın Rusya'ya verilmesi (1783'ten beri Rusya'ya ait olduğunu vurgulayarak), ihlak edilen bölgelerin seçimlerinin BM gözetiminde yeniden yapılması ve Ukrayna'nın tarafsız kalması gibi şartlar bulunuyordu. Musk'ın bu anketine Ukrayna Almanya Büyükelçisi Andrij Melnyk, küfürle sert bir cevap vermişti:

elon musk

"Defolup git demek sana naçizane diplomatik cevabımdır."

Öte yandan mektup eylül ayında gönderilmiş olduğundan, Starlink'in potansiyel Ukrayna'dan çekilme kararında bu küfür bir temel görevi görmüyor. Tabii, önümüzdeki günlerde alınması beklenen kararda destekçi olarak rol oynayabilir mi, orası tartışılabilir.

Elon Musk, son yaptığı açıklamayla Ukrayna'nın SpaceX erişiminin kapatılmayacağını söyledi

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla Ukrayna'nın SpaceX erişimini kapatacağıyla gündeme gelen Elon Musk, uyduların internet erişimini kapatmayacağını dolaylı yoldan açıkladı. Musk, Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Lanet olsun… Starlink hala para kaybediyor ve diğer şirketler milyarlarca dolar vergi mükellefi alıyor olsa da, biz sadece Ukrayna hükümetini ücretsiz olarak finanse etmeye devam edeceğiz" sözlerine yer verdi.

23
4
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
23
4
4
2
1