Enerji Bakanı’ndan ‘Zam’ Açıklaması: Türkiye Ekonomisiyle Bir Alakası Yok

102
39
2
1
0
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Bakan Dönmez'e göre zamların nedeni Türkiye ekonomisi değil, enerjinin ithal ediliyor oluşu.

Türkiye, 1 Temmuz itibarıyla yeni bir zam furyası etkisi altına girdi. Hatta bu durum, o günlerde bazı tepkileri beraberinde getirmişti. Konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilginç bir çıkış yaptı. Bakan, elektrik ve doğalgaza gelen zamların Türkiye ekonomisi ile bir ilgisinin olmadığını ifade etti.

Bakan Dönmez tarafından yapılan açıklamalara göre özellikle de doğalgaza gelen zamların nedeni, söz konusu enerji kaynağının ithal ediliyor olması. Doğalgazın uluslararası çapta belirli fiyatlarının olduğunu ifade eden Fatih Dönmez, doğalgaz ithal eden bütün ülkelerin uluslararası fiyatlandırmalar nedeniyle dalgalanmalara maruz kaldığını belirtti. İşte yapılan son zamların asıl nedeni de tam olarak bu dalgalanmalar.

"Yapılan zamların belirli dönemleri var"

Zam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamalara göre enerji konusunda fiyat değişimleri, 3 ayda bir kez yapılıyor. Günü geldiği zaman maliyet hesabı yapan yetkililer, 3 aylık dönem için zam yapıp yapmayacaklarını ölçüyor. Ancak mevzuata göre aylık periyotlarda da değişimler yapabildiklerini söyleyen Bakan Dönmez, zam oranlarına göre bu hususu ön plana aldıklarını belirtiyor.

Bakan Fatih Dönmez'e göre ithal edilen enerjide yaşanan zamlardan etkilenmemek için, bu enerjinin bir şekilde üretilmesi ya da elde edilmesi gerekiyor. İşte yapılan doğalgaz keşifleri ile elektrik üretim miktarının artırılmasının bu noktada çok önemli olduğunu söyleyen Dönmez, Türkiye'nin kendi enerjisini üretmeye ve elde etmeye başlamasının tüketiciyi rahatlatacağını, çünkü bu durumda maliyetlerin kontrol edilebileceğini belirtiyor.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/bakan-donmezden-elektrik-ve-dogalgaz-zammi-aciklamasi-6536022/
102
39
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
102
39
2
1
0