Film Efektlerinin Kamera Arkasını Gösteren 17 Hayret Verici Görsel

114
34
26
6
4
Hayranlıkla izlediğimiz filmlerin görsel efektlerinin nasıl hazırlandığını hiç merak ettiniz mi? Kamera arkalarına şahit olunca çok şaşıracağınızdan eminiz. Bu yüzden sizin için 17 ilginç sahneyi öncesi/sonrası teması ile derledik.

Özellikle aksiyon ve bilim-kurgu filmleri izlerken görsel efektlerin gerçekçliği ve büyüleyiciliği karşısında hayran kalırız. Ama bu efektleri hazırlamak ve izleyiciye sunmak için kendini adamış profesyonellerin bu işi nasıl emekler vererek gerçekleştirdiklerini pek de düşünmeyiz.

Oysa ki filmlerin bize sunulan halleri ve hazırlanış aşamasındaki halleri arasında dağlar kadar fark var. Biz de bazı popüler filmlerin sahnelerini işlem öncesi ve işlem sonrası olarak ayırıp sizi şaşırtacak bir liste hazırladık. İşte görsel efekt kullanılan film sahnelerinin arkaplanları...

Pi'nin Yaşamı

pi'nin yaşamı
Bir kaplanı bir insanın kucağında gördüğümüz bu sahnede, kaplanın yerini tutması için peluş hayvana benzer bir obje kullanılmış. Asıl sahneye baktıktan sonra bu görüntü, açıkçası biraz gülünç görünüyor; ama objenin üzerine yapılan çalışmalar sonrasında elde edilen görüntüyü gerçekten ayırt etmek zor.

Dumbo

dumbo
Burada elde edilmek istenen görüntü için kullanılan obje, elde edilmek istenen görüntüye daha yakın olmuş. Komik bir görüntüden farkı yok ancak yine elde edilen sonuç muazzam.

Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı

karayip korsanları

Burada efektler, asıl oyuncunun yüzüne yapılan eklemelerin üzerine çalışılarak elde edilmiş. Sonuç görüntü ise bazı insanları rahatsız edebilecek kadar gerçekçi.

Avengers: Endgame

avengers
Büyüleyici görselliğinin de katkısıyla birlikte gişede büyük bir başarı yakalayan filmin bu sahnesinde hem karakterler hem de ortam için teknolojiden faydalanılmış. Filmdeki devasa mekan algısının bu küçük odada oluşturulmuş olması gerçekten ilginç.

Galaksinin Koruyucuları 2

galaksinin koruyucuları

Doktor Strange

doctor strange

Cinderella

cinderella
Mimari detaylarıyla göz zevkine hitap eden bu görkemli yapının oluşturulması için sadece bir bina ve binanın etrafını kaplayan mavi paneller kullanılmış.

Yıldız Savaşları: İmparatorun Dönüşü

star wars sarı yazılar
Yıldız Savaşları serisinin ikonik sarı açılış yazıları çok basit ve alternatif bir yöntemle elde edilmiş. Yazılar bilgisayar ortamında sağlanmamış, bir ekranda beliren yazılar doğrudan bir kamera ile çekilmiş.

Jurassic World

jurassic world
Burada gerçek insanlardan faydalanılarak yapılan çekime filmdeki asıl dinozorlar eklenmiş. İş ne kadar bilgisayar ortamına kalsa da oyuncular rollerini layığıyla yapma derdi ile dinozor gibi görünme çabasına girmişler.

Doktor Strange

doctor strange

Hobbit

hobbit
Hayranı olduğumuz Orta Dünya coğrafyasına yolculuk etmenin bu kadar kolay olduğunu kim bilebilirdi?

Yerçekimi

yerçekimi film

The Incredible Hulk

the incredible hulk
Yeşil dev Hulk, kendisini canlandıran Lou Ferrigno'nun yüzüne uygulanan belirteçler sayesinde gerçekçi bir şekilde ekrana aktarılmış.

Titanik

titanik

Geleceğe Dönüş 3

geleceğe dönüş

Maymunlar Cehennemi: Savaş

maymunlar cehennemi

Doktor Strange

doctor strange

Bu alanın profesyonel çalışanlarının elinden çıkan takdir edilesi işleri sıraladığımız listemizin sonuna geldik. Çağımız için bu görüntüler gerçekten bazen hayrete düşürücü olabiliyor ve bunları elde etmek gerçekten emek istiyor. Kim bilir, belki ileride bu görüntüleri hayranlıkla izlemememizi sağlayacak yeni teknolojiler elde edilecek.

Kaynak : https://brightside.me/wonder-films/17-times-where-behind-the-scenes-shots-and-the-actual-movie-scenes-seem-to-belong-to-different-worlds-795090/
114
34
26
6
4
Emoji İle Tepki Ver
114
34
26
6
4