• Anasayfa
  • Mobil
  • Google ve Apple, 50'den Fazla Uygulamayı Listeden Kaldırdı

Google ve Apple, 50'den Fazla Uygulamayı Mağazasından Kaldırdı

17
7
5
2
1
ESET ve Wandera, iOS ve Android uygulama mağazalarında yer alan 50'den fazla uygulamanın kötü amaçlı olduğunu tespit etti. Gerekli girişimlerin sonucunda Apple ve Google, bu uygulamaları mağazalarından kaldırdı.

Akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya, çok büyük bir uygulama pazarı çıktı. Tüketiciler bugün, milyonlarca farklı uygulamayı akıllı telefonlarına yükleyip kullanıyorlar. Ancak bu kadar çok uygulamanın oluşu, beraberinde bazı güvenlik sorunlarını da getirdi. Öyle ki bilgisayar korsanları, geliştirdikleri kötü amaçlı yazılımlar ile tüketicilere farklı alanlarda saldırmaya çalışıyorlar.

Şimdi ise Google ve Apple, mağazalarında yer alan 50'den fazla uygulamayı kaldırdıklarını açıkladılar. Teknoloji devlerinin bu uygulamaları mağaza dışı bırakmalarının nedeni ise milyonlarca kullanıcıyı etkileyebilecek sahte reklamlar gösteriyor olmalarıydı. Mağazalardan kaldırılan uygulamaların tespiti, dünyanın en bilindik siber güvenlik şirketlerinden bir tanesi olan ESET ve İngiltere merkezli Wandera tarafından yapıldı.

Eset

Eset, yaptığı çalışmaların sonucunda Google Play Store'da bulunan 42 uygulamayı ortaya çıkarttı. Bu uygulamalar, yeni bir adware olan "Ashas" içeriyordu ve kullanıcılar tarafından da milyonlarca kez indirilmişlerdi. Bilgisayar korsanları, bu adware yardımı ile tüketicilere hem tam ekran rahatsız edici reklamlar gösteriyorlardı hem de telefonla ilgili hassas verilere (depolama boyutu, uygulama sayısı, batarya durumu, işletim sistemi sürümü) erişiyorlardı.

Eset'in tespit ettiği uygulamalardaki tek sorun bunlarla da sınırlı değildi. Bilgisayar korsanları, bu uygulamaların Google'ın güvenlik testlerine takılmaması için dahiyane bir yöntem kullanmışlardı. Geofencing olarak isimlendirilen ve son dönemlerde uygulama geliştiricilerinin fazlasıyla tercih ettiği bu teknik, bilgisayar korsanları tarafından Ashas'ın Google'a takılmaması için kullanılmıştı. İşte Eset'in belirlediği uygulamalardan bazıları;

ESET'in bulduğu uygulamalar

Wandera ise daha çok App Store üzerinde çalışmalarını sürdürdü ve 17 adet uygulamada kötü amaçlı yazılım tespit etti. Wandera'nın keşfettiği kötü amaçlı yazılımlar Hindistan merkezli "AppAspect Technologies" isimli bir uygulama şirketine aitti. Şirket, tüketicilere sahte reklam tıklamaları yaptırıyordu ve telefonların uzak bir sunucuya bağlanmalarını sağlıyordu. Hatta bu uygulamalar kullanıcıların bilmeden premium hesaplara da kayıt olmasını sağlıyordu.

Artık bu uygulamaların hiçbiri, uygulama mağazalarında bulunmuyor. Ancak unutulmaması gereken nokta, uygulama pazarına her gün binlerce yeni uygulamanın ekleniyor oluşu. Yani her ne olursa olsun bu tarz kötü amaçlı yazılımlar üretilmeye devam edecek ve ne yazık ki bazı kullanıcılar da bu durumdan etkilenecek. Bu noktada yapılabilecek en iyi şey, özellikle kaynağına güvenmediğiniz uygulamaları indirmeden önce iki kez düşünmeniz.

Kaynak : https://thenextweb.com/security/2019/10/25/apple-and-google-remove-50-malicious-apps-that-stole-your-data/
17
7
5
2
1
Emoji İle Tepki Ver
17
7
5
2
1