• Anasayfa
  • Uzay
  • Güneş Sisteminde Bilinmeyen Bir Cüce Gezegen Keşfedildi

Güneş Sisteminde Bilinmeyen Bir Cüce Gezegen Olduğu Keşfedildi

19
5
1
0
0
Bilim insanları, Güneş Sistemi'nin en uzak bölgelerinde görülen bir kayalığın aslında bir cüce gezegen olabileceğini açıkladı. Bu açıklamaya göre asteroit olarak bilinen Hygiea, cüce gezegen sınıfına alınacak.

Evren, tahmin edilenden daha büyük ve devamlı olarak karşımıza yeni bazı şeylerle çıkıyor. Henüz bilinmeyen birçok şeyin olduğu evren, teknolojinin de gelişmesi ile yavaş yavaş çözülüyor olsa da hâlâ daha bilinmeyen milyonlarca şey olduğu su götürmez bir gerçek. Gelişen teknoloji sayesinde sürekli olarak araştırmalarını sürdüren bilim insanları, Güneş Sistemi'mizde yeni bir tespit yaptılar. Bilim insanlarına göre Güneş Sistemi'mizin en uzak bölgesinde bilinmeyen bir cüce gezegen keşfedildi.

Şili'de bulunan Very Large Telescope (VLT) ile yapılan bir gözlem, Güneş Sistemi'nde bulunan bu küçük gezegenin Hygiea olarak bilinen bir asteroit olduğunu gösteriyor. Araştırma, Hygiea'nın aslında bir asteroit olmadığını ve cüce bir gezegen olduğunu ortaya çıkardı. Araştırma sonucunda Hygiea'nın cüce gezegen olduğunun anlaşılması, onu aynı zamanda Güneş Sistemi'ndeki en küçük gezegen yapıyor ve bu da Güneş Sistemi'nde bilinenleri baştan aşağı değiştiriyor.

Hygiea, cüce gezegen sınıfına girebilmek için gereken 4 şarttan 3'üne sahipti:

Hygiea

Asteroit olarak bilinen Hygiea, bir cüce gezegen olarak sınıflandırılabilmek için gereken 4 özellikten 3'ünü bünyesinde bulunduruyor. İlk olarak Hygiea, Güneş'in etrafında dönüyor. Bunların yanı sıra herhangi bir gezegenin uydusu olmayan Hygiea, yörüngesinin etrafını da temizlemiş değil. Bu özelliklere sahip olan Hygiea'nın cüce gezegen olarak sınıflandırılabilmesi için dördüncü bir özelliğe daha sahip olması gerekiyordu ve bilim insanlarının gerçekleştirdiği son araştırma, gezegenin buna sahip olduğunu gösterdi.

Yapılan araştırmada dördüncü ve son özellik olan kütle şartının Hygiea'da bulunduğu belirtiliyor. Bu özelliği şu şekilde açıklayabiliriz: Cüce gezegen, yer çekiminin onu yer küreye çekmesi için gerekli olan kütleye sahip olmalı. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan görüntülerde Hygiea'nın bu kütleye sahip olduğu ortaya çıktı. Fransa'da bulunan Laboratoire d'Astrophysique de Marseille'de araştırmacı olan Pierre Vernazza, araştırma sonucunda ortaya çıkan görüntülerin Hygiea'nın şeklini ortaya koyduğunu ve bu şekilde onun Güneş Sistemi'ndeki en küçük gezegen olarak sınıflandırılabileceğini belirtti.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/dwarf-planet-solar-system-eso-telescope-hygiea-sphere-a9174806.html
19
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
19
5
1
0
0