• Anasayfa
  • Donanım
  • Huawei Eylül'den İtibaren Kirin Yonga Setlerini Üretemeyecek

Huawei, ABD Anlaşmazlığı Yüzünden 15 Eylül’den İtibaren Kirin Yonga Seti Üretemeyecek

58
23
12
5
4
Huawei, ABD Başkanı Trump’ın yarı iletken ürün almasını engelleyen yasası nedeniyle 15 Eylül’den itibaren yonga tedariği yapamayacağı için akıllı telefonlarını güçlendiren Kirin yonga setlerini kullanamayacak.

ABD’nin Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei’ye getirdiği ambargonun ardından ABD merkezli yarı - iletken teknolojilerini sipariş edemeyen Huawei, 120 günlük hakkının da sonuna geldi. Çinli teknoloji devinin yonga setlerini üreten HiSilicon bölümü, cumartesi günü yaptığı açıklamada önümüzdeki ay Kirin yonga setlerinin üretiminin durdurulacağını söyledi. 

Finans dergisi Caixin’e yapılan açıklamada, Huawei’nin akıllı telefonlarında kullandığı Kirin yonga setleri, ABD baskısı nedeniyle üretilemeyecek. Bu baskının şirketin akıllı telefonları için temel bileşenler üretmeyi imkansız hale getirdiğini söyleyen Huawei CEO’su Richard Yu, “15 Eylül’den itibaren Kirin işlemcilerimiz üretilemeyecek. Ayrıca yapay zekalı yongalarımız da üretilemeyecek. Bu bizim için çok büyük bir kayıp” şeklinde açıklama yaptı. 

Huawei, Kirin yonga setlerinde kullanılan yongaları TSMC’den tedarik ediyordu. Şirket, ABD yasağından sonra bir süre daha Huawei’ye yonga satışı yaptı, ancak bu hak artık doluyor, haliyle Huawei’yi de zor günler bekliyor. 

Apple Silicon Yonga Setinin Kaç Çekirdekle Geleceği Ortaya Çıktı" onclick="ga('send', 'event', 'Releated news', 'Click', 'https://www.webtekno.com/apple-silicon-yonga-seti-kac-cekirdekle-gelecek-h96853.html')">

Qualcomm’a rakip olacak tek Çinli işlemciler Kirin yonga setleri

Öte yandan ABD ürünlerini alamayan Huawei, Çin’den yonga almaya kalkarsa çok ciddi bir güç kaybı yaşayacak. Qualcomm’un Snapdragon yonga setlerine rakip olması için kullanılan Kirin yonga setlerinin üretilememesi durumunda Huawei’nin elinde çok fazla seçenek bulunmuyor. Şirketin CEO’su Yu, Huawei’nin yonga sektörünü 10 yıl önce keşfetmeye başladığını, geride kalmaktan lider olmaya doğru ilerlediğini söyledi.

Kaynak : https://venturebeat.com/2020/08/08/huawei-to-stop-making-kirin-chipsets-on-september-15/
58
23
12
5
4
Emoji İle Tepki Ver
58
23
12
5
4