iPhone 15 Modellerinin En Az Kaç Yıl Güncelleme Alacağı Açıklandı (Apple, Samsung'un Gerisinde mi Kalacak?)

12
5
3
2
2
Apple, iPhone modellerine en az kaç yıl güncelleme desteği sunacağını ilk kez açıkladı. iPhone 15 özelinde paylaşılan sürenin, en büyük rakibi Samsung'dan az olabileceği görüldü.

Yazılım güncellemesi desteği, sürekli yeni telefon almak istemeyenler ve güncel kalmak isteyenler için büyük önem taşıyor. Apple, bu konuda öne çıkan şirketlerden biriydi. iPhone’lara uzun yıllar güncelleme sunuyordu. Ancak Android tarafının aksine kaç yıl destek sunacağı konusunda resmî bilgi sunmuyordu.

Şimdi ise bu konuda önemli bir gelişme yaşandı. Şirket, Birleşik Krallık’ın düzenlemeleri kapsamında geçen yılın eylül ayında çıkış yapan iPhone 15 ailesine kaç yıl güncelleme sunacağına dair bilgiler paylaştı.

iPhone 15 modelleri, en az 5 yıl güncelleme alacak

Belgeye baktığımızda iPhone 15 ailesi için bir güncelleme penceresi sunulduğunu görebiliyoruz. Apple, 4 telefondan oluşan aileye tedarik tarihinden itibaren minimum 5 yıl güncelleme desteği sunacağını söylüyor. Yani bu cihazlar en az 2028’e kadar güncelleme alacaklar.

Karşılaştırma yapacak olursak Samsung, yakın zamanda amiral gemisi telefonlarına 7 yıl güncelleme sunacağını duyurmuştu. Aynı zamanda Google da benzer şekilde Pixel cihazlarda 7 yıl sunuyordu.

Buradan Apple’ın 2 yıl geride kaldığını görebiliyoruz. Ancak unutmamak gereken şey 5 yıllık sürenin minimum olması. Yani garanti olarak en az bu kadar süre güncelleme alacaklar. Daha uzun süre almaya devam etme ihtimalleri de var. iPhone’larda ortalama olarak desteğin 6-7 yıla kadar çıkabildiğini söylemek mümkün. Örneğin 2018’de çıkan Xs modeli, hâlâ güncelleme alabiliyor.

12
5
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
12
5
3
2
2