11 Yıl Öncenin Efsanelerinden iPhone 4S’in Şimdi Kulaklara Şaka Gibi Gelen Özellikleri

12
9
4
1
1
Telefon dünyasının şüphesiz en dikkat çeken şirketlerinden olan Apple, 2011 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 4S ile büyük yankı uyandırmıştı. Günümüzde kullandığımız telefonların özellikleri ile karşılaştırıldığında oldukça şaşırtan iPhone 4S’in özelliklerine gelin hep birlikte yakından bakalım.

Akıllı telefon denilince akla ilk gelen markalardan biri olan Apple, uzun yıllardır tanıttığı her cihazda hem donanım hem tasarım açısından birçok yeniliğe imza attı. Bunlardan en dikkat çekeni ise 14 Ekim 2011 yılında tanıttığı iPhone 4S olmuştu. Çok kısa bir süre içerisinde oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaran iPhone 4S, özellikleriyle de oldukça dikkat çekiyordu.

Özellikle dahili bileşenler konusunda birçok yeniliği bünyesinde barındıran modelin, şimdilerde ise bu özellikleri kulağa oldukça komik geliyor. Eğer sizler de iPhone 4S’in özelliklerini merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız bu rehberi hiç durmadan okumaya devam edebilirsiniz.

İşte ilk duyduğunuzda çok şaşıracağınız iPhone 4S’in özellikleri:

Küçük ama kullanışlı 3,5 inç ekran:

iPhone 4S, her ne tanıtıldığı günlerde ekran tasarımı açısından oldukça başarılı ve dikkat çekmiş bir model olsa da, günümüzdeki iPhone modellerinin ekran boyutlarıyla karşılaştırıldığında oldukça komik gelebiliyor. 3,5 inç dokunmatik ekrana sahip olan iPhone 4S, özellikle ekrana muhteşem bir şekilde konumlandırılmış tuş ve kamera tasarımına da sahipti. Her ne kadar oldukça küçük bir ekrana sahip olsa da bu alanda birçok yeniliğin önünü açmıştır.

640 x 960 piksel çözünürlük:

3,5 inç ekrana sahip olan iPhone 4S’in çözünürlüğü ise 640 x 960 pikseldi. İlk iPhone’un 320 x 960 piksel çözünürlüğe sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda az da olsa bir gelişme söz konusu. iPhone 13 Pro Max’in 2532 x 1732 piksel çözünürlüğe sahip olduğu düşünüldüğünde, yıllar içinde nasıl bir değişim yaşandığını daha iyi anlayabilirsiniz.

9,3 mm kalınlık:

iPhone 4S, dönemindeki birçok telefona kıyasla daha ince ve şık bir tasarıma sahipti. Yalnızca 9,3 mm kalınlığa sahip olmasından dolayı kullanıcılar daha kalın telefonlar tercih etmek yerine iPhone 4S’e yöneliyorlardı.

8 MP arka ve 0,3 MP ön kamera:

Artık yeni bir telefon satın alırken ilk dikkat ettiğimiz özelliklerden biri şüphesiz kamera oldu. iPhone 4S'in kamera kalitesi günümüz modelleri ile karşılaştırıldığında her ne kadar çok gerideymiş gibi dursa da rakiplerine göre başarılı bir kaliteye sahipti. Arka kamerası önceki modele göre gözle görülür şekilde geliştirilen iPhone 4S, 8 MP arka kameraya sahipti. Ayrıca, daha kaliteli görüntüler yakalamak için arka kameraya f / 2.4 geniş açılı bir lens eklendi. 

Depolama alanı seçenekleri:

Uygulama boyutlarının her geçen artmasıyla birlikte telefonlarda ihtiyaç duyulan depolama alanları da artıyor. Bundan dolayı da şirketler piyasaya süreceği her yeni model de depolama seçeneklerini genişletiyor. Apple, iPhone 4S ile birlikte daha önce mevcut olan 16 GB ve 32 GB seçeneklerine ek olarak 64 GB eklemişti.

iOS 5 işletim sistemi:

iOS tanıtıldığı ilk günden bu yana her zaman kullanıcılara sağladığı kullanım kolaylığı ile dikkat çeken bir işletim sistemi olmuştur. Bunun en büyük sebebi ise Android’e göre çok daha sade bir tasarıma sahip olmasıdır. iPhone 4S ile birlikte tanıtılan iOS 5, özellikle barındırdığı yenilikler ve kolaylıklarla oldukça dikkat çekmişti.

1432 mAh batarya:

Akıllı telefon satın alırken en çok dikkat ettiğimiz bir başka özellik ise sunduğu şarj süresidir. Piyasaya ilk sürüldüğü zamanlarda çeşitli kullanıcılardan batarya kullanım süresi noktasında eleştirilere maruz kalan iPhone 4S, 1432 mAh bataryaya sahipti.

2x 1.0 GHz ARM Cortex-A9 işlemci:

Belki de iPhone 4S’in özellikleri arasında en dikkat çekeni, bünyesinde barındırdığı çift çekirdekli A5 işlemci olabilir. 2x 1.0GHz ARM Cortex-A9, iPhone 4S’in önceki modeline göre yaklaşık 2 kat daha hızlı olmasını sağlıyordu.

512 MB RAM:

iphone 4s

Özellikle telefonla oyun oynamayı seven kullanıcıların en çok dikkat ettiği özelliklerden biri de RAM’dir. Gelişen mobil oyun piyasasıyla birlikte oyunlarında donanımsal gereksinimleri doğal olarak artmaktadır. iPhone 13 Pro Max’in 6 GB RAM’e sahip olduğunu düşündüğümüzde iPhone 4S’in yalnızca 512 MB RAM’i oldukça düşük gözükebilir, fakat, dediğimiz gibi uygulamaların gelişmesiyle birlikte gereksinimler artmaktadır. Bundan dolayı, piyasaya sürüldüğü zaman için 512 MB RAM gayet yeterliydi.

Siri:

Apple kullanıcıların belki de en sevdiği detaylardan biri olan Siri, günlük kullanımda birçok kolaylık sağlayabiliyor. iPhone 4S ile birlikte tanıtılan Siri, özellikleri bakımından oldukça dikkat çekmişti. Kullanıcılara hava durumu ve hisse senetleri gibi konularda soru sorarak bilgi alma imkanı sunuyordu.

Apple, Siri’yi tanıttığı ilk dönemlerde ABD dışında yayımlamamasından dolayı yoğun bir tepki ile karşılaşmıştı. 

Başka bir efsane telefon Nokia 5800'ın özelliklerini ise bu içeriğimizden okuyabilirsiniz:

12
9
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
12
9
4
1
1