• Anasayfa
  • Yaşam
  • Karantinada Sıkılıp Atıklardan Rüzgar Türbini Yapan Genç

Karantinada Sıkılıp Atıklardan Rüzgar Türbini Yapan Genç, Evinin Elektrik İhtiyacını Karşılamaya Başladı

202
14
7
4
3
Aksaray’da yaşayan bir genç, sokağa çıkma yasakları boyunca üzerinde çalıştığı rüzgar türbinini kullanmaya başladı. Evinin ve atölyesinin elektrik ihtiyacının büyük kısmını bu türbinden karşılayan genç, türbini yaparken atık malzemeler kullandı.

Sokağa çıkma yasakları süresinde kendine uğraş arayan bir vatandaş, hanesinin elektrik ihtiyacını karşılayacak bir rüzgar türbini yaptı. Türbin, atık malzemelerden üretildi.

Evde kaldığı süre içinde yapacak şey ararken rüzgar türbini yapmaya başlayan Kadir Kaplan, kendi başına bir araya getirdiği türbinle hem evinin hem de atölyesinin elektrik ihtiyacını karşılamaya başladı. 

Hurdalardan rüzgar türbini yaptı

rüzgar türbini

Aksaray’da yaşayan Kadir Kaplan isimli lise öğrencisi, COVID-19 önlemleri dahilinde gelen sokağa çıkma yasakları sırasında yapımına başladığı rüzgar türbinini tamamladı. 26 yaşındaki Kaplan, aletin yapımında atık su borusu, sac, profil, bisiklet zinciri, dişli ve vites kutusu gibi fazla, kullanılmayan malzemeler kullandı. 

Açık lise 3. sınıfta elektrik ve elektronik bölümünde okuduğunu ve çocukluğundan beri elektronik eşyalara meraklı olduğunu ifade eden genç, ortaya koyduğu türbin hakkında şu açıklamalarda bulundu: "Covid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla Ramazan Bayramı'nda evimizde kaldık. Canım sıkılmasın diyerek böyle bir işe başlamıştım. 10-15 gün içerisinde kardeşimle kaynak işlerini yaptık, malzemelerini kestik ve montajını yaparak yüksek bir yere koyduk. Kullanmadığımız eski bisiklet vardı, onu parçaladım. Vites kutusunu, çarkını, dişlisini ve zincirini aldım. Çalışmayan dinamo vardı onun tamirini yaptım. Atık su borusunu keserek türbinin kanatlarını yaptım. Ortaya rüzgar türbini çıkardık."

Elektrik faturası 200 liradan 50 liraya indi

rüzgar türbini

Hurda ve çalışmayan malzemelerden yeni bir ürün meydana getirmekten zevk aldığını ifade eden Kadir Kaplan, aklında çok sayıda değişik fikir olduğunu ve onları da hayata geçireceğini söyledi. Evinin elektrik faturasının büyük bir kısmını yaptığı rüzgar türbiniyle karşılayan Kaplan, şu ifadelerle açıklamalarına devam etti: "Ürettiğim elektriği bir aküde biriktiriyorum. Rüzgarın olmadığı zamanlarda elektriği aküden kullanıyoruz. Rüzgarlı havada evin su ısıtıcısı da dahil olmak üzere tüm elektriği buradan rahatlıkla kullanıyoruz. Eskiden evimizin elektrik faturası 150 ile 200 lira arasında geliyordu, şimdi 50 liraya kadar düştü. İnşallah yaz dönemi geçip rüzgarlar çoğaldığı zaman hiç fatura ödemeyeceğiz. Ayrıca atölyemde de kullandığım elektriği buradan üretiyorum. Atölyede kaynak makinesiyle falan çalışıyorum, onun elektriğini bile oradan karşılıyorum."

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/yasam/atik-malzemelerle-yaptigi-ruzgar-turbiniyle-elektrik-uretti/2301788
202
14
7
4
3
Emoji İle Tepki Ver
202
14
7
4
3