Narcos Dizisindeki Pablo Escobar’ın Evini Aratmayan Kıbrıs’taki Mavi Köşk'ün Gizemlerle Dolu Karanlık Hikayesi

20
2
1
1
1
Bugün bölgenin en popüler turistik gezi yerlerinden bir tanesi olan Kıbrıs Mavi Köşk, aslında avukat kimliği ile kendini gizleyen silah kaçakçısı Paulo Paolides tarafından yaptırılmış olan gizemli bir yapıdır. Bazı sırları bugün bile hala çözülememiş olan Paulo Paolides’in Kıbrıs’ta bulunan gizemli Mavi Köşk’ünün hikayesine gelin yakından bakalım.

1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı sonrası kuzey ve güney olarak iki devletin kontrolüne bırakılan Kıbrıs adası, tarihi ve doğal güzellikleriyle turistleri büyüleyen bir yer. Bölgenin turizm açısından en zengin yerlerinden biri de Mavi Köşk. Kıbrıs Mavi Köşk’ü bu kadar ilgi çekici bir yer haline getiren ise devlet başkanının avukatı kimliği ile kendini gizlemiş Paulo Paolides isimli bir silah kaçakçısı tarafından yaptırılmış olmasıdır.

Paulo Paolides tarafından yaptırılmış olan Kıbrıs Mavi Köşk mimari bir tasarım harikası olmasının yanı sıra içerisinde sayısız sır barındıran gizemli bir yapı. Narcos dizisinde izlediğimiz uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın evinden bile daha karmaşık sistemlere ve lüks eşyalara sahip olan Kıbrıs Mavi Köşk’ün hikayesine gelin yakından bakalım ve sahibi Paulo Paolides’in ilginç hayatını görelim.

kıbrıs mavi köşk

Öncelikle, Kıbrıs Mavi Köşk nerede?

Bugün bölgenin en popüler turizm yerlerinden bir tanesi olan Kıbrıs Mavi Köşk; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Girne - Güzelyurt yolu üzerinde, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü’ne oldukça yakın olan Çamlıbel Köyü’ndedir. Bugün Türk Silahlı Kuvvetleri himayesinde olan Kıbrıs Mavi Köşk, turistlerin ziyaretine açıktır.

Kıbrıs Mavi Köşk kimin, sahibi kim, bu gizemli yerde kim yaşadı?

kıbrıs mavi köşk, paulo paolides

  • Paulo Paolides'in bilinen tek fotoğrafı

Kıbrıs Mavi Köşk’ün sahibi ve uzun yıllar burada yaşayan kişi Paulo Paolides’tir. Paulo Paolides, dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios'un avukatıdır. Ancak avukatlık yalnızca onun gerçek kimliğini gizleyen bir maskedir çünkü kendisi, Ortadoğu bölgesinin en ünlü silah kaçaksıdır.

İtalyan asıllı bir Rum olan Paulo Paolides hakkında pek fazla şey bilinmiyor. Kendisinin İtalyan mafyası ile direkt bir ilişkisi vardı ve Kıbrıs adası üzerinden Anadolu ile Ortadoğu bölgesine silah kaçırıyordu. İşinde oldukça başarılı biri olsa gerek çünkü kendisine bir merkez olarak yaptırdığı Kıbrıs Mavi Köşk küçük bir saraydan farksızdı.

Kıbrıs Mavi Köşk tarihi:

kıbrıs mavi köşk

Bilinenlere göre Kıbrıs Mavi Köşk, avukat kimliği ile kendini gizleyen silah kaçakçısı Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırıldı. Türk, Rum ve İtalyan mimari anlayışlarının yansıtıldığı yapı iki katlıdır ve 13 bölümden oluşmaktadır. Paulo Paolides için burası bir yaşam merkezi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir silah dağıtım merkeziydi.

Kıbrıs Mavi Köşk bir kaçak silah dağıtım merkezi olduğu için gizemlerle dolu bir yapıydı ancak aynı zamanda Paulo Paolides’in yaşadığı bir yer olduğu için de lüks içinde bir evdi. 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Paulo Paolides, köşkün içindeki gizli labirentleri kullanarak binadan çıktı ve oradan İtalya’ya kaçtı. 1986 yılında İtalyan mafyası tarafından öldürüldü.

Gizem ve lüks dolu Kıbrıs Mavi Köşk’ün hikayesi:

kıbrıs mavi köşk

Paulo Paolides’in ve Kıbrıs Mavi Köşk’ün tarihi detaylarını öğrendiğimize gelelim bu sıra dışı yapının hikayesine. Burası bir kaçak silah dağıtım noktası olduğu ve illegal işlerle uğraşan insanları barındırdığı için hiçbir yerden kolay kolay görünmüyor. Ancak ilginç bir şekilde buradan neredeyse adanın her bir noktası açık bir şekilde görülüyor.

Kıbrıs Mavi Köşk’te bulunan Paulo Paolides’in çalışma odası döneminin en üstün kilit teknolojisine sahipti. Odanın perdeleri ses geçirmiyor ve yatağının başucundan daha sonra kaçtığı tünellere açılan bir kapı bulunuyordu. Köşke bulunan günah çıkarma odaları ayna kaplıydı. Böylece içeride ibadet yapan kişi kapıdan gelecek her türlü tehdidi anında görebiliyordu.

Köşkün her odası farklı bir renkte döşenmişti. Misafirler, kaldıkları odanın rengine uygun masa ve sandalyelerde yemek yiyorlardı. Kıbrıs Mavi Köşk’ün içinde bir havuz vardı ama bu bildiğimiz havuzlar gibi değildi. Bu havuzun amacı süt banyosu yapmaktı. Hatta söylenenlere göre dönemin ünlü İtalyan oyuncusu Sophia Loren bu havuzda süt banyosu yapmıştı.

Paulo Paolides’in kullandığı özel içki dolabı bukalemun derisinden yapılmıştı ve mevsime göre renk değiştiriyordu. Heybetli bir aslan çeşmesinin ağzından 24 saat şarap akıyordu. Her biri özenle işlenmiş kristal bardaklarla dolu evdeki sandalyeler uzun süre oturduğunuz zaman sertleşen bir malzemeden yapılmıştı. Böylece sandalyelerde kimse uyuyakalmıyordu. Bunun nöbetçilerin uyumasını engellemek için yapıldığı düşünülüyor.

Paulo Paolides, Kıbrıs Mavi Köşk’ü yapan herkesi öldürdü:

kıbrıs mavi köşk

Kıbrıs Mavi Köşk, bir silah kaçakçısının evi ve kaçak silah dağıtım merkezi olduğu için labirentlerle dolu son derece karmaşık bir mimari yapıya sahipti. Bu yapıyı tasarlayan kişi Paulo Paolides’in arkadaşıydı. Söylenenlere göre bu yapının gizemli kalmasını isteyen Paulo Paolides, hem köşkün mimarını hem de köşkün yapımında çalışan tüm işçileri öldürdü. Elbette bu iddia hakkında herhangi bir kanıt yok.

Köşkün 13 odası, havuzun 13 musluğu var ve hatta uydu görüntüsünde köşk 13 sayısına benziyor. Başka bir hikayeye göre Paulo Paolides köşkte büyük partiler verirdi. Gecenin geç saatlerinde köşkün balkonuna çıkar ve kadın davetliler arasına bir elma atardı. Elmayı tutan kadın misafir, o geceyi Paulo Paolides ile birlikte geçirme şansı yakalardı. 

Paulo Paolides, sanata oldukça düşkün biriydi. Köşkteki en ilginç eser ise kendisine Fransız bir ressam tarafından hediye edilen Meryem Ana tablosudur. Tablonun bulunduğu odada kaç kişi olursa olsun ve bu kişiler odanın neresinde olurlarsa olsunlar tablodaki Meryem Ana’nın yüzü ve ayakları her zaman odada bulunan kişilere dönüktür. Herkes bunu fark etmiştir. 

Kıbrıs Mavi Köşk’ten kalan altın anahtar:

Kıbrıs Barış Harekatı ile Paulo Paolides adadan kaçtıktan sonra Mavi Köşk’e Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından el konuldu. Köşkte bulunan pek çok eşya uluslararası silah ticaretinin en büyük kanıtı olarak saklandı. Bunlardan bir tanesi ise gizemini koruyor. Köşkte bulunan altın bir anahtar hala saklanıyor ama nereyi açtığı bugün bile bilinmiyor. 

Avukat kimliği ile kendini gizleyen silah kaçakçısı Paulo Paolides’in evi olan Kıbrıs Mavi Köşk’ün tarihi üzerinden bu gizemli yapının hikayesini anlattık. Bu tür hikayeleri duyunca insan düşünmeden edemiyor, acaba bugün başka nerede suç şebekelerine ait gizemli yapılar var? Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

20
2
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
20
2
1
1
1