Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye Çöp Yollamasının “Herkes Yediğinden İkram Edermiş” Sözünü Aratmayan Olayı

3
1
1
0
0
Son günlerde Güney Kore'nin semalarından düşen balonlar, ülkeyi alarma geçirdi. Peki, Kuzey Kore neden bu çöp dolu balonları gönderiyor?

Güney Kore'de son günlerde gökyüzünden düşen büyük, yavaş, şişkin ve zararsız görünen balonlar, dikkatleri üzerine çekti. Ancak bu balonların içinden çıkan çöpler, gübreler, piller ve şişeler oldukça rahatsız edici.

Bu durumun arkasında ise derin bir propaganda savaşı yatıyor...

Her şey, aktivistlerin eylemleriyle başladı.

Kuzey Kore Güney Kore'ye çöp yolladı

Son haftalarda Kuzey Kore'den gelen yüzlerce balon, Güney Kore'nin Gyeonggi ve Gangwon bölgelerine düştü. Çöp dolu balonlar, Kuzey Kore'nin devam eden propaganda savaşının simgesi hâline geldi.

Kuzey Kore'nin bu hamlesi, Güney Koreli aktivistlerin birkaç hafta önce başlattığı kendi balon kampanyasına cevap niteliğinde.

NBC News'e göre aktivist Park Sang-hak, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'u eleştiren 300.000 broşür taşıyan 20 balon gönderdi. Balonlar, propaganda broşürlerinin yanı sıra Güney Kore medyasını içeren USB bellekler ve hatta ABD doları bile içeriyordu.

Kuzey Kore'nin bu çöp saldırısı, Güney Kore'nin propaganda çabalarına olan tepkilerini göstermek için yapılıyor.

Kuzey Kore Güney Kore'ye çöp yolladı

Balonlar, Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye olan öfkesini ve düşmanlığını açıkça ifade ediyor. Taktik, Kuzey Kore'nin 2016-2018 yılları arasında da uyguladığı bir yöntemdi. O dönemlerde bazı balonlar, insan atıkları ile doluydu.

Kuzey Kore'den gelen balonların sayısı artık 600'ü geçmiş durumda ve bunların içinde sigara izmaritleri ve kirli bezler bile bulunuyor. Bu durum, Güney Kore'yi sınırdaki askerî faaliyetler konusunda önemli bir anlaşmayı askıya almaya zorladı.

Kuzey Kore Güney Kore'ye çöp yolladı

Güney Koreli yetkililer, vatandaşlarına balonlara dokunmamaları konusunda uyarıda bulundu çünkü balonların içinde tehlikeli maddeler bulunma ihtimali var. Ayrıca çöp dolu balonlar, uluslararası hukuku ihlal ediyor.

Kaynaklar: Medium, abc NEWS

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0