Messi’nin Inter Miami’ye Transferinden En Çok Apple Para Kazanacak: İşte Nedeni!

6
2
0
0
0
Lionel Messi'nin MLS takımı İnter Miami'ye transfer olması, en çok da Apple'ın işine yaramış olabilir. Çünkü şirket, MLS'nin yayın haklarını 10 yıllığına satın aldı ve maçları Apple TV+ aracılığıyla gösteriyor. Yani Messi'nin MLS'te top koşturması, Apple'ın abone kazanmasını sağlayacak.

Pek çok futbolsevere göre dünyanın en iyi futbolcusu olan Lionel Messi, PSG'deki kariyerini noktaladı ve Amerikan futbol takımı İnter Miami'ye transfer oldu. Futbol dünyasının gündemini değiştiren bu gelişme, aslında en çok da teknoloji devi Apple'ın işine yaramış olabilir. Peki neden? Gelin anlatalım.

Apple, ABD Major Futbol Ligi (MLS) yayın haklarını elinde tutuyor. Maçlar, 10 yıl boyunca Apple TV+ aboneliği üzerinden seyirci ile buluşturulacak. Evet; yerli çevrimiçi dizi ve film platformu Exxen'in Şampiyonlar Ligi ile Avrupa Ligi'nin yayın haklarını almasına benzer bir durum, Apple cephesinde de yaşanıyor. İşte Lionel Messi'nin MLS'e transfer olması da bundan kaynaklı olarak Apple'ın cebini para ile doldurmasını sağlayacak.

Apple TV+, önümüzdeki ayların en popüler akış platformlarından bir tanesi olabilir

Apple TV+

ABD Major Futbol Ligi maçlarını seyretmek isteyen tüketicilerin Apple TV+'ta özel bir paket satın almaları gerekiyor. Bu paketin maliyeti aylık 14,99 dolar. Yıllık satın almak isteyenlerse 99 dolar ödemek durumundalar. Lionel Messi'nin ABD'ye transfer olması, ülke genelinde futbola olan ilginin artmasını sağlayacak. Haliyle Apple TV+ daha fazla aboneye ulaşacak. Dolayısı ile Apple, hem artan abone sayısı ile hem de olası Apple TV+ zammı ile kasasını daha da doldurabilecek.

Şunu da atlamayalım. Apple'ın MLS yayın haklarını elinde tutması demek, bu hakkı başka ülkelere pazarlayabileceği anlamına geliyor. Örneğin Messi transferinden sonra böyle bir talep oluşması halinde Apple, MLS maçlarının yayın haklarını Türkiye'de bir kanala ya da platforma kiralayabilir. Bu da Apple'ın daha önce MLS maçlarının yayınlanmadığı ülkelerden de para kazanabileceği anlamına geliyor. Tabi yayınlanan ülkelerden de yeni sezon için daha yüksek ücret talep edilebilecek.

Messi'nin bu kazançtan pay alabileceği iddia ediliyor!

Lionel Messi

SMUGGLER isimli yapım şirketi, bundan daha birkaç gün önce Lionel Messi ile ilgili bir açıklama yaptı. Şirket, yıldız futbolcunun hayatını anlatan dört bölümlük bir belgesel üzerinde çalıştığını, bu belgeselin Apple TV+ aracılığıyla seyirciye ulaşacağını duyurdu. Belgesel ile ilgili yapılan detaylı bir açıklama olmasa da sektör kaynakları, Messi'nin Apple ile MLS ortaklığından faydalanacağını, kendine gelir sağlayacağını düşünüyorlar. Tabi tüm bunların netleşmesi için resmî açıklamalara ihtiyacımız var.

Apple'ın İngiltere'de de yayın haklarını almak istediği konuşuluyor!

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/6/7/23752531/messi-mls-streaming-apple-tv-plus
6
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
0
0
0