Meditasyon Nedir, İnsanlar Neden Meditasyon Yapar? Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydalarını Açıkladık

32
8
6
4
0
Özellikle doğu kültüründe büyük bir yeri olan ve son yıllarda tüm dünyada büyük bir popülarite elde eden meditasyon tam olarak nedir ve insanlar neden meditasyon yapıyor?

Meditasyon, başlangıçta tüm dünyada bir tür ritüel olarak değerlendirilirken zaman içerisinde tıp doktorlarının ve psikologların da önerdiği bir tür dinginleşme ve iyileşme yöntemi haline geldi. Pek çok farklı çeşidi bulunan bu yöntem, temelde sakin kalabilmek, zihni dinginleştirebilmek ve psikolojik olarak daha dirençli hale gelmek için uygulanıyor.

Köklerine bakıldığında, özellikle doğu kültüründe binlerce yıllık bir geçmişi olduğunu görüyoruz. Ancak yıllar içerisinde meditasyon dünya genelinde sıkça uygulanan bir uygulamaya dönüştü.

Meditasyon tam olarak nedir?

Meditasyona sözlüklerde "kişinin iç huzuru, sükûnet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad" tanımıyla yer veriliyor.

Dahil olduğu ekollere göre değişiklik gösteren onlarca uygulama şekli var. Nefes egzersizleri, dikkat egzersizleri ve tekrar eden, mantra diyebileceğimiz sesler ile gerçekleştirilen farklı uygulamalar mevcut. Fakat hepsinin en temeline baktığımızda meditasyon zihni boşaltabilmek ve dinginleşebilmek için uygulanan bir tür uygulama.

Meditasyonun bilimsel bir dayanağı var mı?

Bilimsellik konusu ise gerçekleştirilen pek çok araştırma neticesinde bir sonuca bağlanmış durumda diyebiliriz. Harvard Tıp Fakültesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Yale Üniversitesi, Massachusettes General Hospital’e bağlı Benson-Henry Beden ve Zihin Tıbbı Enstitüsü gibi pek çok kurumun yürüttüğü araştırmalar sonucunda meditasyonun kişiye pek çok faydası olduğu ortaya çıkarıldı.

Gerçekleştirilen farklı araştırmalar, meditasyonun genel olarak kişinin psikolojik ver zihinsel sağlığına katkı sağladığını gösteriyor. Stres, depresyon, anksiyete, dikkat dağınıklığı, bağımlılık gibi pek çok konu üzerine yürütülen çalışmalarda, meditasyonun bu konuda destekleyici olduğu ve kişilere iyi geldiği ifade ediliyor.

Meditasyon yapmanın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları;

  • Stresi gideriyor.
  • Kaygı, endişe ve korkuları azaltıyor.
  • Uyku kalitesini artırıyor.
  • Kabızlık gibi sindirim sistemi düzensizliklerini gideriyor.
  • Odaklanma yeteneğini artırıyor.
  • Yüksek tansiyonu düşürür ve kan basıncını azaltıyor.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Yorgunluğu gideriyor.
  • Kalp çarpıntısını hafifletiyor.

Farklı kültürlerde farklı şekillerde yer alan meditasyon, doğru uygulandığında psikolojik olarak dengede durmanızı sağlayacaktır. Ancak önemli olan, herkesin hakkında söyleyecek sözünün bulunduğu meditasyon yöntemlerini mümkün olduğunca doğru kaynaklardan takip etmek ve bunun yalnızca bir tür 'rahatlama' aracı olduğunu bilmek.

Meditasyonun tüm sorunlardan kurtuluşa açılan bir kapı olduğunu düşünüp psikolojik ya da fiziksel hastalıklarınızı bu tür yöntemlerle çözmeye çalışmak tabii ki doğru bir yol değil. Bu sebeple önceliğin her zaman için uzmanlarda olduğunu bilmenizde fayda var.

32
8
6
4
0
Emoji İle Tepki Ver
32
8
6
4
0