Microsoft, Ülkemizi Çok Yakından İlgilendiren Bir Veri İhlaliyle Karşı Karşıya

41
3
1
0
0
Teknoloji devi Microsoft, bünyesinde gerçekleşen bir veri ihlalini KVKK'ye bildirdi. Bir yöneticilerinin kimlik bilgilerinin çalınmasıyla başlayan veri ihlalinde, 1820 kişinin mail adresine yetkisiz olarak erişildiği ifade edildi. Konuyla ilgili araştırma başlatıldı.

Teknoloji devi Microsoft'tan Türkiye'de bulunan internet kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir açıklama geldi. Şirketin, Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na (KVKK) vermiş olduğu bilgilendirmede, çağrı destek biriminde çalışan bir yöneticinin kimlik bilgilerinin ele geçirildiği, bu bilgilerin kullanılarak Türkiye'de bulunan 1820 kişinin e-posta hesaplarına yetkisiz erişim yapıldığı belirtildi. Yaşanan olayın ardından Kişisel Verileri Koruma Kurulu, konuyla ilgili araştırma başlattığını bildirdi.

Microsoft tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurulu'na verilen bilgilerde, kullanıcıların gönderdikleri maillerin başlıklarına ve maillerin gönderilmiş olduğu adreslerin görüntülenmiş olabileceği ifade edildi. Bu duruma maruz kalan kullanıcıların küçük bir kısmının ise maillerinin içeriğine de erişilmiş olabileceği belirtildi. Yaşanan bu gelişmelere göre mail adreslerine erişilen bu kullanıcılar, internet dolandırıcılığına karşı risk altındalar.

Olay, kimlik bilgileri çalınan yöneticiye bağlı olarak 13 farklı çalışana, kullanıcıların giriş bilgilerinin gönderilmesi üzerine ortaya çıktı. Microsoft'un güvenlik ve gizlilik politikalarına aykırı olan bu durumun nasıl gerçekleştiği konusu ise henüz bilinmiyor. Yöneticinin bir dolandırıcılık mağduru mu olduğu yoksa bilgisayar korsanlarının doğrudan bir saldırı mı düzenlediği, yapılacak olan araştırmaların sonrasında belli olacak. 

Kaynak : http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bilim_ve_teknoloji/1393472/Microsoft_tespit_etti__Turkiye_de_yuzlerce_kisiyi_etkiyor.html
41
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
41
3
1
0
0