• Anasayfa
  • Otomobil
  • Model S Plaid, Tesla'nın İddia Ettiğinden de Hızlı Çıktı

Model S Plaid, Bazı Koşullarda Tesla'nın İddia Ettiğinden de Hızlı Çıktı

21
4
2
1
1
Tesla'nın 1,99 saniyede 0-100 km/s kalkışını yapabileceğini iddia ettiği Model S Plaid, 1,98 saniyede kalkarak şirketin iddiasının da ötesine geçti. Ancak söz konusu kalkışın Tesla tarafından hazırlanmış özel bir pistte gerçekleştirilmesi, bazı 'soru işaretlerini' beraberinde getirdi.

Elektrikli otomobil sektörünün öncü şirketi olarak kabul edilen Tesla, sürücülere yalnızca elektrikli otomobillerin de fosil yakıtlı araçlar kadar yüksek (hatta daha yüksek) performans gösterebileceğini kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda bunun uygun fiyatlı olarak sunulabileceğini de gösteriyor.

Tesla'nın yeni süper otomobili olacak Model S Plaid ise bu konuda biraz daha farklı bir çizgide yer alıyor. Gerçek bir performans canavarı olan Model S Plaid, buna ek olarak pek de ulaşılabilir bir fiyat etiketine sahip değil. Yine de araç, resmi olarak piyasaya sürüldüğünde benzer performans gösteren fosil yakıtlı rakiplerinden 'ucuz' olmayı başaracak.

model s plaid hız rekoru

Tesla'nın açıklamalarına göre Model S Plaid, 0'dan 100 km/s hıza 1,99 saniyede çıkabilecek ve 400 metreyi 9,2 saniyede tamamlayarak seri üretime giren en hızlı otomobil olarak kayıtlara geçecek. Peki Tesla, sunmuş olduğu verilerde ne kadar haklı? MotorTrend tarafından yapılan Tesla Model S Plaid'in ilk bağımsız testleri, Model S Plaid'in Tesla'nın açıkladığından da hızlı olduğunu gösteriyor; tabi kendi özel pistinize sahipseniz…

MotorTrend tarafından yapılan açıklamalara göre Tesla, Model S Plaid'in yalnızca Famoso Yarış Pisti'nde, VHT ile söz konusu kalkış testi için özel olarak hazırlanmış bir zeminde test edilmesine izin verdi. MotorTrend başlangıçta bu sınırlamalara sıcak bakmamış olsa da sonradan testi gerçekleştirdi ve 0-100 km/s hızlanmayı 1,98 saniyede, 400 metrelik mesafeyi ise 9,25 saniyede kat etmeyi başardı.

model s plaid

Ancak söz konusu testin özel şartlar altında gerçekleşmiş olması MotorTrend'in pek de içine sinmedi ve test bir kez de özel olarak hazırlanmamış bir pistte gerçekleştirildi. İyi haber şu ki; Model S Plaid, normal bir yüzeyde Tesla'nın açıkladığı 1,99 saniye kalkış süresine ulaşamasa da 2,07 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını gerçekleştirerek performansını kanıtlamış oldu. Aracın 'normal' pistteki 400 metre süresi ise 9,34 saniye oldu.

Tesla Model S Plaid, normal pistte Tesla'nın açıklamış olduğu verilerin gerisinde kalmış olsa da elde ettiği sonuçlar ile dünyanın en hızlı seri üretim otomobili rekorlarını bir bir kırmayı başarıyor. Model S Plaid'in bu rekorlarını tehdit eden en yakın rakibi, Rimac Nevera olacak ancak söz konusu otomobil 2 milyon dolarlık bir sınırlı üretim otomobil olacağından 'seri üretim otomobili' rekorları 130.000 dolar fiyata sahip Model S Plaid'de kalmaya devam edecek. 

Kaynak : https://electrek.co/2021/06/17/tesla-model-s-plaid-breaks-records-in-first-independent-test-but-0-60-mph-caveat/
21
4
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
21
4
2
1
1