Bir Zamanlar Türkiye'nin En Büyük Yapı Marketi Olan Praktiker Ne Oldu da Aramızdan Ayrıldı?

5
1
0
0
0
Praktiker, bir zamanlar Türkiye'nin dört bir yanında dev mağazalarıyla yapı marketi konseptini zirveye taşıyan mağazalardandı. Peki ne oldu da Praktiker aramızdan ayrıldı? Bu içerikte Praktiker’in hikâyesini kaleme alacağız.

Zamanında her hafta sonu binlerce insanın uğrak noktası olan Praktiker, ticari yolculuğuna 1979 yılında Almanya’da başlamış ve kısa sürede büyük başarılara imza atmıştı.

Ticari faaliyetlerine başlamasının ardından hızla büyüyen Praktiker, 90’ların başından itibaren Polonya, Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Lüksemburg, Ukrayna ve Türkiye gibi pek çok ülkeye yayılarak toplamda 440 mağazaya ulaşmıştı.

Türkiye’deki ilk mağazasını ise 1998 yılında Ankara’da açmıştı.

praktiker

Ankara’daki mağazasının ardından Gaziantep’e de bir mağaza açarak genişleyen Praktiker, İstanbul’a 2000 yılında dev bir mağaza açarak adım atmış ve büyük bir ilgi toplamıştı.

Farklı şehirlerde mağazalar açarak başarıyla büyümeye ve hizmet vermeye devam eden marka, yaptığı büyük reklam kampanyaları, uygun fiyatlı olması ve sunduğu ürün çeşitliliğiyle öne çıkmayı başarmıştı.

Koçtaş, Bauhaus ve Tekzen gibi devlerle mücadele eden marka bu mücadelede bir süre başarılı oluyor.

Tabii bu dönemde sektördeki fırsatları gören rakipler de ortaya çıkıyor. IKEA’nın Türkiye pazarına girmesi, kesişen ürünler sebebiyle marka için önemli bir tehdit olsa da yönetim Praktiker’in şube sayısını arttırarak büyümeye devam edeceğini belirtiyor.

İlerleyen yıllarda Praktiker’in büyüme hızında bir düşüş görünüyor.

praktiker

Mağaza sayısı artsa da beklenen hızda artmıyor ve o dönemlerde Praktiker sahip olduğu liderliği Koçtaş’a kaptırıyor.

Böylece aslında sonra yaşanacak zorlu döneme doğru ilk adımlar atılmış oluyor.

Rekabette avantaj kazanmak ve eski konumuna geri dönmek için franchise sistemini denese de bu sistem de beklenen etkiyi vermiyor ve 2013 yılında finansal problemler kendini göstermeye başlıyor.

Bu sorunlar sebebiyle Praktiker Türkiye’de iflas erteleme kararı için başvuru yapıyor.

Sadece Türkiye’de değil Almanya’da da işler yolunda gitmiyor Praktiker bu sebeple 2014 yılında iflas ediyor ve şubeleri satılıyor.

Türkiye’de yapılan başvurunun sonucunda Praktiker’in resmen iflası isteniyor. Fakat bu Praktiker markası için bir son olmuyor!

praktiker

Ancak Hasan Yalçın isimli bir iş adamı Praktiker’in isim haklarını satın alıyor ve farklı bir strateji ile markayı yaşatmaya çalışıyor. Fakat ne yazık ki, Yalçın’ın stratejisi de başarılı olmuyor.

Şirketin yaptığı yatırımların yapı market sektöründeki durgunluk sebebiyle beklenen getiriyi sağlamaması, ürünlerin dövize endeksli olması ve kredi bulma konusunda yaşanan sorunlar nedeniyle 2018 yılında şirketin mali yapısında ciddi bozulmalar meydana geliyor.

Bozulan mali yapı ve artan finansal sorunlar neticesinde şirket konkordato talebinde bulunuyor ve bazı şubeler kapatılıyor.

Borçların ödenememesi, yüksek kira maliyetleri ve nakit akışı sorunları Praktiker’in yeniden toparlanmasın önünde büyük bir engel oluşturuyor ve beklenen sonuç elde edilemiyor.

Kaynak: Kadir Kuru 

Şirketlerle ilgili diğer içeriklerimiz:

5
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
0
0
0