Prof. Dr. Naci Görür'den Olası İzmir Depremi Hakkında Korkutan Tahmin

19
2
1
0
0
Bir televizyon kanalındaki programa katılan Prof. Dr. Naci Görür, İzmir'de meydana gelebilecek olası depremler ile ilgili konuştu. Görür, İzmir'de 7.0'den büyük bir deprem olasılığının düşük olduğunu söylese de 6.0'dan büyük bir deprem beklendiğini ekledi.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerden sonra adını hemen her gün andığımız deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Görür, 2020 yılında 100'den fazla vatandaşımızı kaybettiğimiz İzmir için yeni öngörülerde bulundu. 

Naci Görür tarafından yapılan açıklamaların hem umut verici hem endişelendirici olduğunu söylemek gerekiyor. Zira bilim insanı, 6.0 civarlarındaki depremlerin İzmir için çok olası olduğunu söylüyor. Bununla birlikte; Naci Görür'e göre 7.0 ve üzerindeki bir deprem, İzmir için nadir bir olasılık.

Naci Görür'ün İzmir ile ilgili açıklaması şöyle:

naci görür izmir açıklaması

İzmir'de olan depremler genelde 6.0'lar mertebesinde. Yani 6.6, 6.2 ve daha düşük olabiliyor. Tarihi dönemlerde büyük depremler vaaz edilmiş ama ben onun İzmir Yarımadası'nda olduğunu düşünmüyorum. Çünkü İzmir'in bir şanssızlığı var. Ege Denizi'nde de bir deprem olsa İzmir'e mal ediliyor. Bakın Sisam'da oldu deprem, 6.8 Yunanistan'da oldu, İzmir depremi diye biliyoruz biz. Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6.0'lar mertebesinde olacaktır. Yani İzmir'de 7.0 üzerindeki deprem tahmin ediyorum ki ender olabilir. O da İzmir Fayı'nın çalışmasına bağlı olarak.

Naci Görür'ün yaptığı açıklamaya paralel olarak biz de bir hatırlatma yapalım. İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde hızlı tarama testleri ile ilgili bir adım attı. Bu adım kapsamında dileyen tüm vatandaşlar, yaşadıkları binanın sağlam olup olmadığını ücretsiz olarak test ettirebilecek. Detaylı bilgi için buradaki haberimize göz atabilirsiniz.

Kaynak : https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/naci-gorurden-olasi-izmir-depremi-icin-buyukluk-tahmini-2056757
19
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
19
2
1
0
0