Rolex Saatlerin Bazı Kısımlarında Neden Karmaşık Sayılar Var? Anlamını Öğrenince ‘Bunu Bile Akıl Etmişler’ Diyebilirsiniz!

5
2
0
0
0
Rolex saatlerde, uzunca yazılmış rakamlar ve harfler yer alıyor. İşlevleri ise birçok şeyi kolaylaştırıyor.

Araba veya ev fiyatına kadar çıkabilen Rolex saatlerin merak ettiğimiz özellikleri olabiliyor. Mesela neden bu kadar pahalı? Reklamlarında tarih kısmı neden hep 28’i gösteriyor? Bunların cevapları başka içeriklerimizde saklı. Onları sona bırakırız.

Ancak bugünün merak konusu, Rolex saatlerde yazan rakamların ve harflerin ne anlama geldiği veya ne işe yaradığı.

Her Rolex saatin kendine özgü bir numarası var.

saat

Rolex saatlerdeki bu sayılar ile harfler, aslında seri numaraları. Seri numaraları sayesinde, bir ev fiyatına kadar çıkabilen bu saatlerin orijinal olup olmadığı belirlenebiliyor.

Saatin üretiminden satışa kadar olan sürecin takibi de bu seri numaraları sayesinde görülebiliyor. Böylece bakım ve onarım işlemlerinde saatin geçmişi ve servisi hakkında bilgi almak için kullanılabiliyor.

Başka amaçları da var.

rolex saat

Seri numaraları, çalınan ya da kaybolan saatlerin bulunmasında da önemli rol oynuyor. Seri numarasını bildirebiliyorsunuz.

Ayrıca sayılar belli bir düzende olduğundan saatin üretildiği tarih anlaşılabiliyor. Özellikle koleksiyoncular için nadirlik ve tarihsel değer gibi özelliklerine bu sayılarla kolayca ulaşabiliyor.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

5
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
0
0
0