İlk Elektrikli 'Rolls-Royce' Tanıtıldı: Adeta 4 Tekerlekli Saray!

21
2
1
0
0
Rolls-Royce, tarihindeki ilk elektrikli otomobili Spectre'yi tanıttı. Tasarım olarak şirketin diğer araçlarına benzeyen Spectre, teknik detayları ile tüm Rolls-Royce'lardan ayrılıyor. İşte bu benzersiz otomobilin sahip olduğu özellikler...

İngiliz lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce, gerçekleştirdiği bir etkinlikte yepyeni otomobili Spectre'yi tanıttı. Bu araç, şirket için yeni bir devrin başlangıcını temsil ediyor çünkü Spectre, Rolls-Royce'un ilk seri üretim elektrikli otomobili olarak tarihe geçmiş durumda. Dilerseniz hemen, Rolls-Royce Spectre'nin tasarımına ve sahip olduğu özelliklere bakalım.

Rolls-Royce'un ilk elektrikli otomobili, şirketin genel tasarım dilinin tercih edildiği bir model olarak karşımıza çıktı. Şirket ile adeta özdeşleşen ızgara tasarımı, Spectre'de doğrudan bizlere selam çakıyor. Bu ızgara, bugüne kadarki en büyük Rolls-Royce ızgarası. Parçalı far tasarımının tercih edildiği otomobilde şerit LED gündüz aydınlatması da yer alıyor. 

Karşınızda Rolls-Royce Spectre

Rolls-Royce Spectre

Aracın arka kısmına baktığımız zaman da Rolls-Royce tasarım dilinden yansımalar görüyoruz. Öyle ki aracın arkadaki eğimi de arka aydınlatma tasarımı da Phantom Series 2'yi andırıyor.

Rolls-Royce

Rolls-Royce'a göre Spectre, "ultra lüks elektrikli süper coupe" isimli yeni bir kategoriye giriyor. Bunun doğru bir yaklaşım olduğunu pekala söyleyebiliriz. Ancak bu otomobilin Phantom Coupe'nin halefi olduğunu da düşünebilirsiniz. Aracın nasıl yorumlanacağı tamamen tüketicinin tercihine kalmış bir durum.

Spectre

Rolls-Royce Spectre'nin iç tasarımı da oldukça lüks. Ön konsolu tamamen kaplayan bir ekran paneline sahip olan Spectre, bu panelde dijital gösterge ekranı ile bilgi-eğlence ekranına ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 1,5 metrelik kapılara sahip olan otomobil, tek bir tuşa dokunarak bu kapıların açılıp kapanmasını sağlıyor. Bu arada; bu kapılarda ambiyans aydınlatma için 4.796 LED aydınlatma var. Tavandaki aydınlatmalarla birlikte toplam LED sayısı 10.300 seviyesine denk geliyor.

Rolls-Royce elektrikli araba

Rolls-Royce tarafından yapılan açıklamalara göre Spectre, bugüne kadar üretilmiş en zeki Rolls-Royce. Aracın kendine has bir beyni olduğundan bahseden yetkililer, Spectre'yi bu hale getirebilmek için 7 kilometre kablolama yaptıklarını söylüyorlar. 

Rolls-royce araba

Rolls-Royce'un ilk elektrikli otomobili, oldukça güçlü bir motora sahip. Şirkete göre Spectre, 577 beygir gücü ve 900 Nm tork değerine sahip olan bir elektrik motorundan güç alıyor. Bu güç, aracın 0-100 km/sa hızlanmasını 4,4 saniyede tamamlamasını sağlıyor. Aracın EPA standartlarına göre tahmini menzili ise 418 kilometre olarak açıklandı. 0.25 sürtünme katsayısına sahip olan Spectre, Rolls-Royce'un bugüne kadarki en aerodinamik otomobili olarak kayıtlara geçti.

Spectre araba

Rolls-Royce Spectre, an itibarıyla ön siparişe açılmış durumda. Ancak bu otomobil şu an satın alınsa bile 2023'ün 4. çeyreğinden önce teslimat yapılmayacak. Aracın fiyatı ise şimdilik açıklanmadı. 

Kaynak : https://www.rolls-roycemotorcars.com/en_GB/showroom/spectre.html
21
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
2
1
0
0