Steve Jobs'un Arabalarında Neden Plaka Yoktu? İllegal Değil mi?

8
3
2
1
0
Steve Jobs’un arabalarında plaka olmamasının nedeni neydi ve bunu nasıl yapıyordu? Yasal olmaması gerekmez mi?

20’li yaşlarından beri herkesin gözü önünde olan multimilyoner Steve Jobs ile ilgili yıllar boyunca ilginç şeyler duyduk. Bunlardan bazıları söylenti seviyesinde kalırken bazıları gerçekti.

Mesela bindiği arabalarda bir plaka olmuyordu. Bunu neden ve nasıl yaptığını açıklığa kavuşturalım!

Steve Jobs neden plakasız araba kullanıyor?

steve jobs

Bir röportajda; “Neden plakan yok?” sorusuna “İnsanların beni takip etmesini istemiyorum.demişti, buna karşılık “Plakanın olaması daha dikkat çekici duruyor.” cümlesine cevap olarak ise “Evet, muhtemelen haklısın.” demişti.

Peki bunu nasıl yapıyor?

araba

Bir yasal açıklıktan faydalanıyor aslında. Kaliforniya’da aracınızı kaydettirdiğiniz tarihten itibaren kalıcı bir plaka edinmek için 6 aya sahipsiniz. Hüküm tam olarak şöyle geçiyor:

“Satış tutanağının bir örneğini gösteren bir araç, ... aracın satış tarihinden itibaren başlayan 6 aylık süre sona erinceye kadar plakasız veya tescil kartı olmadan kullanılabilir."

Ancak eğer devlet sana kalıcı metal plakalardan gönderirse o zaman kullanmak zorundasın. Sonuç olarak Steve Jobs, Kaliforniya yasalarında yer alan hükümden yararlanarak arabasını her 6 aydan sonra yenisiyle takas ediyordu ve böylece plakasız kullanabiliyordu.

Bu içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

8
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
2
1
0