• Anasayfa
  • Oyun
  • Super Mario Bros. 3, Açık Artırmada 156 Bin Dolara Satıldı

İlk Günkü Hali Gibi Korunan 32 Yıllık Mario Oyunu, 156 Bin Dolara Satıldı

50
18
12
5
3
Cuma günü düzenlenen bir açık artırmada Nintendo Entertainment System için çıkan Super Mario Bros. 3'ün mühürlü kopyası, 156 bin dolara satıldı. Gerçekleşen bu satışa birlikte bir rekor da kırılmış oldu.

Super Mario, oyun dünyasının en güçlü markalarından bir tanesi, hatta öyle ki oyun dünyasının yaşadığı 1983 video oyun krizini sonlandıran oyunlardan bir tanesi olmuştur. Peki, bu kadar büyük bir markanın bir oyunu için sizin cebinizden çıkacak en yüksek miktar nedir?

Siz bunu düşünürken biz de geçtiğimiz cuma günü düzenlenen bir açık artırmada Super Mario Bros. 3'e verilen miktarı açıklayalım: 156 bin dolar (yaklaşık 1,2 milyon TL). Cuma günü düzenlenen Heritage Auctions'ta orijinal Nintendo Entertainment System için geliştirilmiş Super Mario Bros. 3'ün mühürlü kopyası satıldı.

Super Mario 3'ün bu kadar yüksek fiyata satılmasını sağlayan şey ne?

super mario bros. 3 mühürlü kopya

20 katılımcının yer aldığı açık artırmada bir oyun için verilen en yüksek ücret ödendi. Peki, bu oyunun bu kadar yüksek fiyata satılmasını sağlayan şey ne? Heritage tarafından yapılan açıklamaya göre, satışı yapılan mühürlü Super Mario Bros. 3'ün bu şekilde paketlenmiş hali oldukça nadir bulunuyor.

Peki, yukarıda da görselini görmüş olduğunuz bu kopyayı bu kadar özel kılan şey ne? Bu kopyayı bu kadar özel yapan şeylerden bir tanesi, kapağın sol tarafında Mario'nun eldivenin üstüne denk gelen "Bros." yazısı. Tabii bu kopyayı bu kadar özel yapan şey, sadece bu yazı değil.

Ayrıca oyun derecelendirme kuruluşu Wata Games, Super Mario Bros. 3'ün bu kopyasını 9,2 A+ olarak puanlamıştı ki bunu da kapağın sağ üst tarafında görebilirsiniz. Super Mario Bros. 3'ün bu sürümünün bir mühürlü kopyası da bu temmuz ayında 38 bin 400 dolara satılmıştı. Aralarındaki fark ise o kopyanın 9,0 A olarak puanlandırılmış olmasıydı.

Bu açık artırmada verilen 156 bin dolarlık fiyat, bir rekor. Super Mario Bros. 3'ün mühürlü bir kopyasına bundan önce verilen rekor fiyat 114 bin dolardı ki o açık artırma da bu sene temmuz ayında düzenlenmişti. Yani aynı sene içerisinde rekor iki kere kırıldı. Ayrıca Heritage, düzenlenen açık artırmada 1998 yılında Nintendo Gameboy'a çıkan Pokemon Red Version'ın 84 bin dolara satıldığını ve bunun da Pokemon oyunlarında bir rekor olduğunu açıkladı.

Kaynak : https://mashable.com/article/super-mario-bros-3-nintendo-156000-dollars/
50
18
12
5
3
Emoji İle Tepki Ver
50
18
12
5
3