Tesla, Cybertruck'lara Yönelik "1 Yıl Satılamaz" Kararından Vazgeçti

16
4
1
1
0
Tesla, Cybertruck için satış sözleşmesine eklediği "1 yıl satılamaz" maddesini sessiz sedasız kaldırdı. Tesla'nın karardan neden vazgeçtiği bilinmiyor.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, popüler elektrikli otomobil markası Tesla'nın ilginç bir kararından bahsetmiştik. Şirketin, 2019 yılında tanıttığı elektrikli pick-up modeli Cybertruck ile ilgili aldığı karara göre bu araçlar, teslim alındıktan sonra 1 yıl boyunca satılamayacaktı. Bu karar, ülkemizde uygulanan "6 ay 6.000 kilometre" düzenlemesine çok benziyordu.

Tesla'nın sıfır otomobil sattığı araç sahiplerine imzalattığı satış sözleşmesinde yer alan karar, aslında çok mantıklı olmasına rağmen tartışma yaratmıştı. Şimdiyse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Tesla, sözleşmedeki maddeyi sessizce kaldırdı

Tesla Cybertruck

Tesla, konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmamış olsa da 1 yıl satış yasağı kararından vazgeçti. En azından şimdilik. Burada bulunan bağlantı üzerinden ulaşabileceğiniz satış sözleşmesi, birkaç gün önce alınan kararı artık içermiyor

1 yıl satış yasağı mantıklı olsa da diğer koşullar da çok katıydı

Satış sözleşmesine göre Tesla Cybertruck'ın 1 yıldan kısa süre içerisinde satılmasını sağlayacak bazı koşullar bulunacaktı. Öyle ki aracın neden satılacağına ilişkin bir makul bir sebep sunulması gerekecek ve bu neden Tesla tarafından kabul edilirse aracın satışı mümkün olacaktı. Ancak alıcı, sadece Tesla olacaktı.

Tesla

Tesla Cybertruck satışına ilişkin kısıtlamalar bunlardan ibaret değildi. Cybertruck'ı satmaya çalışan müşteri, şirketin kara listesine de eklenebilecekti. Yani Tesla, o müşteriye bir daha araç satmayabilecekti. Ayrıca Tesla, Cybertruck'ı bir yıl içinde satmak isteyen müşteriler için yasal yollara da başvuracaktı. Bu kapsamda, mahkeme yoluyla ihtiyati tedbir koydurulabilecek ve hatta davalar açılabilecekti...

Peki Tesla, Cybertruck için neden böyle bir karar aldı?

Tesla Cybertruck

Cybertruck, Tesla için büyük bir sınav oldu. Şirket, aracın teslimatlarını defalarca ertelemek zorunda kaldı. Ayrıca bu pick-up, ilk teslimatlara başlayacak olmasına rağmen seri üretim aşamasına gelemedi. Hatta Elon Musk bile Cybertruck projesinin kendilerini çok fazla zorladığını açıkladı.

Hâl böyleyken Tesla'nın Cybertruck satışlarını kısıtlaması çok da şaşılacak bir durum değil. Şirket, Tesla Cybertruck üzerinden yüksek oranlarda kâr etmeyi düşünen fırsatçılar için böyle bir karar aldı. Sözleşmeye eklenen madde ile Tesla Cybertruck'ın kara borsada rekor fiyatlarla satılmasının önüne geçilecek.

16
4
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
4
1
1
0