Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'de Kaç Maymun Çiçeği Vakası Bulunduğunu Açıkladı

13
7
5
1
1
Fahrettin Koca, Türkiye'deki maymun çiçeği vaka sayısını açıkladı. Yapılan açıklamalar, vakaların ne yazık ki Türkiye'de de arttığını gözler önüne serdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün "küresel acil durum" ilan ettiği maymun çiçeği salgını ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'deki toplam vaka sayısını açıkladı. 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fahrettin Koca, Türkiye'de bugüne kadar 5 maymun çiçeği vakasının görüldüğünü duyurdu. Fahrettin Koca'ya göre 4 vakanın tedavi süreci tamamlanmış durumda. 1'inin tedavisi ise devam ediyor. Fahrettin Koca, "Sağlıkları yerinde, hiçbir sorun yok. Ülkemizde sık görülmemesinin temel nedeni çok yakın temasa ve kapalı ortamda yakın ve uzun süreli temasla bulaşmasıdır. Ülkemiz açısından bir endemi ya da küresel anlamda bir pandemi riski taşımamaktadır." ifadelerini kullandı.

Yurt dışında vakaların yüzde 98'i eşcinsel ya da biseksüel erkek!

Maymun çiçeği virüsü

New England Journal of Medicine isimli dergide yayımlanan bir araştırmaya göre maymun çiçeği salgınında vakaların yüzde 98 gibi çok ciddi bir bölümü, eşcinsel ya da biseksüel erkeklerden oluşuyor. Toplumsal sağlık uzmanları, vakaların çok fazla yaygınlaşması sonucunda bulaş durumunun yalnızca temasa düşebileceğini söylüyorlar.

Bu konuda daha. fazla bilgi almak için aşağıdaki haberimizi okuyabilirsiniz

Maymun çiçeği virüsü genel anlamda ölümcül değil. Ancak Hindistan'da bu konuyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Hint yetkililer, maymun çiçeği kaynaklı ilk ölümün gerçekleştiğini duyurdular. Ayrıca Peru ve Brezilya'da da maymun çiçeği kaynaklı ölümler yaşanmış durumda. İlerleyen günlerde neler yaşanacağını kimse bilmiyor.

13
7
5
1
1
Emoji İle Tepki Ver
13
7
5
1
1