Yargıtay Kararını Verdi: Uber, Türkiye'de "UberTaksi" Olarak Kalmaya Devam Edecek!

39
11
5
2
1
Yargıtay, yıllardır devam eden sarı taksi - Uber davasında son sözü söyledi. Yüksek mahkeme, şirketin Türkiye'de "UberTaksi" hizmetiyle kalmasına hükmetti. Yani Uber, kısıtlı da olsa Türkiye'de hizmet vermeye devam edecek.

Türkiye'de yıllardır mahkemelik olan taşıma şirketi Uber ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, 23.01.2023 tarihinde vermiş olduğu gerekçeli kararı paylaştı. Buna göre, Uber'in Türkiye'de kısmi olarak kalmasına hükmedildi. Uber, Türkiye'de sadece "UberTaksi" hizmetiyle bulunacak. "UberXL", rekabete aykırı olduğu gerekçesi ile kullanılamayacak.

Aslına bakacak olursak UberXL, Türkiye'de 2019 yılından beri kullanılamıyordu. Çünkü İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin kararı bu yöndeydi. Ancak Mahkeme, sadece UberXL hizmetinin değil, UberTaksi hizmetinin de durdurulması yönünde karar vermişti. Uber de bunun üzerine kararı istinafa götürdü. İstanbul 13. Bölge Adliye Mahkemesi, 11.12.2020 tarihli kararında UberTaksi'nin kullanılabileceğine hükmetmişti.

Uber ile sarı taksicilerin davası artık resmen geride kaldı!

UberTaksi

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından açıklanan gerekçeli karar, UberTaksi hizmetinin Türkiye'de kullanılabilmesini kesinleştirmiş oldu. Böylelikle sarı taksiciler ile şirket arasında yıllardır devam eden tartışmalar da nihayete erdi. Uber, karardan memnundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yargıtay 23.01.2023 tarihinde vermiş olduğu karar ile, Uber’in lehine olan söz konusu bu kararı onamıştır. Uber açısından son derece olumlu olan bu karar, Uber uygulamasına veya UberTaksi hizmetine herhangi bir engelleme getirmemektedir. Uber, Türkiye’de faaliyete 2014 yılında başlamış ve kısa sürede hem İstanbullular hem de turistler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanmıştır. Şu anda Türkiye’de toplam 9 şehirde UberTaksi hizmeti ile faaliyet göstermektedir. Uber Sarı Taksi hizmeti İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa, Mersin, Kayseri ve Hatay’da; Uber Sarı Taksi ile birlikte Turkuaz Taksi, Siyah Taksi ve Uber Kurye hizmetleri İstanbul’da aktif olarak kullanılabilmektedir. 2022 yılı boyunca 33 binin üzerinde taksi sürücüsü kazanç elde etmek için Uber’i kullanırken, yıl boyunca uygulama, 25 milyon kez araç çağırmak için kullanılmıştır. Uber uygulamasının Türkiye’deki toplam tekil kullanıcı indirme sayısı yine çoğunluğu İstanbul’da olmak üzere yaklaşık 6 milyona ulaşmıştır."

39
11
5
2
1
Emoji İle Tepki Ver
39
11
5
2
1