Steve Jobs’ın Adı Çok Duyulmayan Suriyeli Öz Babasıyla Tanışın: İşte Abdulfattah John Jandali'nin Hikayesi

23
10
3
2
1
Apple'ı kuran ve bugünün teknoloji dünyasının temel yaşlarından atan Steve Jobs, aslında Suriyeli göçmen babanın bir oğludur ve annesinin ailesi nedeniyle evlat verilmek zorunda bırakılmıştır. Steve Jobs’un gerçek babası olan ve oğluyla ayaküstü birkaç merhaba dışında hiç konuşmayan Abdulfattah John Jandali kimdir gelin yakından bakalım.

2011 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybeden Steve Jobs, Apple başta olmak üzere pek çok önemli teknoloji şirketini kurarak bugünün teknoloji dünyasının temellerini atmıştır. Bunları hepimiz biliyoruz ancak onun aslında Suriyeli göçmen bir babanın oğlu olduğunu ve annesinin ailesi bir Müslüman ile evlenmesine izin vermediği için evlat verildiğini biliyor muydunuz? Steve Jobs’un biyolojik babası Abdulfattah John Jandali isimli bir Suriyelidir.

Bugün hala yaşamakta olan Abdulfattah John Jandali, 1950’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş ve burada eğitim almıştır. Katolik bir kızla tanışmış ancak kızın ailesi evlenmelerine izin vermediği için çocuklarını daha bebekken evlatlık vermişlerdir. O çocuk büyüyüp Steve Jobs olduğunda ise doğru düzgün görüşmemişlerdir. Steve Jobs’un babası Abdulfattah John Jandali kimdir gelin yakından bakalım.

Abdulfattah John Jandali kimdir? ABD’ye göçen bir Suriyeli:

Abdulfattah John Jandali, 1931 yılında Suriye’nin Humus kentinde dünyaya geldi. Babası birkaç köyün sahibi zengin bir adam, annesi ev hanımıydı. Rahat bir hayat süren Jandali, Şam Üniversitesi’nde hukuk okumak istediği zaman babası karşı çıkınca Lübnan’da bulunan Beyrut Amerikan Üniversitesi’ne gitmiştir.

Abdulfattah John Jandali Arap milliyetçisi bir aktivistti ve eylemlere katılıyordu. Katıldığı protestolar yüzünden başı belaya girince ülkeden kaçmaya karar verdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Suriye’nin Birleşmiş Millet elçisi olarak görev yapan akrabası Necm Eddin el-Rifai’nin yanına kaçtı. Burada Columbia Üniversitesi’nde ekonomi ve siyasal bilimler alanında eğitim almaya başladı.

Katolik kız ile Müslüman erkeğin aşkı:

Steve Jobs, Abdulfattah John Jandali

Abdulfattah John Jandali, Columbia Üniversitesi’nden sonra doktora da yapacağı Wisconsin Üniversitesi’ne geçti. Burada bir kıza aşık oldu ve birlikte olmaya başladılar. Joanne Carol Schieble isimli bu kız hamile kalınca evlenmek istediler. Ancak bir sorun vardı. Schieble, Alman - İsviçreli bir katolikti; Abdulfattah John Jandali ise Müslüman. Kızın ailesinin evliliğe izin vermeyince onlardan uzaklaştılar.

Joanne Carol Schieble 24 Şubat 1955 tarihinde bir çocuk doğurdu. Çocuğun doğumundan kısa bir süre önce Abdulfattah John Jandali ile ayrılmışlardı. Kızın ailesinin isteği üzerine bu bebek Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çiftine evlatlık olarak verildi. Schieble ile Jandali bir süre sonra yeniden bir araya geldiler ve bu sefer evlendiler. Olan bebeğe olmuştu.

Abdulfattah John Jandali ve Joanne Carol Schieble çiftinin 14 Haziran 1957 yılında bir kız çocukları oldu. Mona adını verdikleri bu kız çocuğu bugün büyüdü ve önemli bir roman yazarı oldu. Jandali Amerika’da doğru düzgün bir iş bulamadığı için rahatının yerinde olduğu Suriye’ye döndü. Schieble ile bu dönemde arası açıldı ve boşandılar. Schieble daha sonra George Simpson isimli bir Amerikalıyla evlendi.

Abdulfattah John Jandali hayatını sürdürüyor:

Steve Jobs, Abdulfattah John Jandali

Abdulfattah John Jandali diplomat olma hayaliyle Suriye’ye gitti ancak aradığını bulamadı. Bir süre Humus’ta bulunan bir petrol rafinerisinde çalıştıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döndü. Döndüğü zaman ne iki çocuğunun annesi eski eşi ile, ne kızı ile, ne de evlatlık verdiği oğlu ile görüştü.

Bir süre Michigan Üniversitesi’nde ve Nevada Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak çalışan Abdulfattah John Jandali, daha sonra Las Vegas’ta bir restoran satın aldı. Ardından Nevada’da bulunan Boomtown Casino and Hotel’de başkan yardımcılığı yapmaya başladı. Bu sıralar 90’lı yaşlarında emekliliğinin tadını çıkarıyor.

Steve Jobs gerçek babası ile tanıştı mı?

Steve Jobs, Abdulfattah John Jandali

Steve Jobs’un evlatlık verilmiş olduğu ve babasının Suriyeli göçmen Abdulfattah John Jandali olduğu ilk kez David Galbraith isimli bir gazetecinin Twitter paylaşımı ile ortaya çıktı. Daha sonra konuyu inceleyen BBC, bu durumun gerçek olduğunu doğruladı. Steve Jobs konu hakkında açıklamalar yaptı.

Steve Jobs, evlatlık olduğunu bilmenin kendisini bağımsız hissetmesini sağladığını ancak hiçbir zaman terk edilmiş gibi hissetmediğini söylüyor. Ailesinin kendisini her zaman özel hissettirdiğini söyleyen Jobs, onları asla üvey olarak görmediğini de sözlerine ekliyor. Biyolojik ailesi hakkında oldukça sert bir şekilde, onlar yalnızca benim sperm ve yumurta bankamdı, demiştir.

Biyolojik babası Abdulfattah John Jandali’nin anlattıklarına göre Steve Jobs, Jandali’nin sahibi olduğu restorana birkaç kez gitti. Ayaküstü tanıştılar ve tokalaştılar. Başka herhangi bir iletişim olmadı. Steve Jobs, kardeşi Mona Simpson ile de ancak 27 yaşında tanışmıştır. 

Abdulfattah John Jandali, Steve Jobs hakkında ne düşünüyordu?

Steve Jobs, Abdulfattah John Jandali

Tüm bu yaşananlardan anladığımız kadarıyla Abdulfattah John Jandali son derece rahat bir adam. Aynı ülkede olmalarına rağmen ne oğluyla ne kızıyla görüştü. Bu durum sorulduğu zaman, nerede olduğumu biliyorlar isteyen gelir görüşür, demiştir. Eski karısı sorulduğunda ise hakkında bir şeyler duyduğunu ancak hoşuna gitmediği için onunla da görüşmediğini söylemiştir.

Abdulfattah John Jandali, doğum gününde Steve Jobs’a mesaj gönderdiğini ancak onun dışında herhangi bir ilişkileri olmadığını söylemiştir. Bazılarının kendisine buluşun babası demelerinden rahatsız olan Jandali; kızım Mona ünlü bir yazar, oğlum Apple’ın CEO’su ama onları ben büyütmedim, diyor.

Steve Jobs’u evlatlık olarak vermelerinin nedeninin kız arkadaşının katolik muhafazakar ailesi olduğunu söyleyen Abdulfattah John Jandali, Steve bir Suriyeli olarak yetiştirilse de aynı başarıyı yakalayabileceğini sözlerine eklemiştir. 

Steve Jobs bir Suriyeli olarak yetiştirilseydi:

Steve Jobs, Abdulfattah John Jandali

Steve Jobs, evlatlık verilmiş olduğunu bilmenin onu özgür kıldığından bahsediyor ancak kendisi Amerikalı bir aile tarafından sıradan bir Amerikalı olarak yetiştirilmiştir. Yani Amerika Birleşik Devletleri’ni kuşatan ırkçılık ile hiç karşılaşmamıştır. Zaten Jobs’un Suriyeli bir babanın oğlu olduğu da Donald Trump’ın göçmen karşıtı politikaları sırasında ansızın ortaya çıkmıştır.

Abdulfattah John Jandali zaten zengin bir ailenin oğluydu. Zaten bilirsiniz Avrupa ve ABD ihtiyacı olanları değil, zengin olan göçmenleri kabul eder. Bu nedenle Steve Jobs biyolojik ailesi tarafından yetiştirilse de benzer bir başarı kazanabilirdi. Ancak bilgisayar sevgisinin onu yetiştiren babası Paul Jobs tarafından verildiğini düşünürsek biyolojik babası ile birlikte büyüse en fazla iyi bir tüccar olabilirdi. 

Steve Jobs’ın biyolojik babası olan Abdulfattah John Jandali kimdir sorusunu yanıtlayarak hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettik. İnsan okudukça yahu ne babalar var diye düşünmeden edemiyor. Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

23
10
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
23
10
3
2
1