Milyar Dolarlık Oyun Şirketi Activision Blizzard, Call Of Duty Vanguard İçin Bağımsız Sanatçının Kostüm Tasarımını Çaldı

30
6
1
1
0
Call of Duty’nin geliştiricisi Activision Blizzard bir kez daha kamuoyunun kötü tepkisini aldığı bir hareket yaptı. İddiaya göre Activision Blizzard, Call of Duty Vanguard için yayınladığı yeni kostüm Samoyed’i bir bağımsız sanatçının tasarımından birebir kopyaladı.

Kadın çalışanlarıyla ilgili taciz ve ayrımcılık yaptığı iddiasıyla aleyhine birçok dava açılan dev oyun şirketi Activision Blizzard, bir skandal harekete daha imza attı. Bu sefer ki skandal, şirketin son Call of Duty oyunlarından biri olan Call of Duty Vanguard’ı kapsıyor.

İddialara göre Activision Blizzard, Call of Duty Vanguard için çıkardığı Floof Fury kostüm serisine ait Samoye kostümünü bir bağımsız sanatçının tasarımından birebir kopyaladı. Skandal, orijinal tasarımın yaratıcısının Twitter’da ve Reddit’te durumu paylaşmasıyla ortaya çıktı.

Activision, kostümü resmen birebir geçirmiş

samoyed skin call of duty vanguard

Samoye kostümünün orijinal tasarımcısı olan ‘saillin’ isimli kullanıcı, duruma dair derdini Reddit ve Twitter paylaşımlarında dile getirdi. Bağımsız sanatçının tasarımı ile Activision Blizzard’ın Samoye kostümünün benzerliklerini yukarıdaki görselde görebilirsiniz. Sanatçı, konuya dair yaptığı paylaşımda şöyle diyor:

“Herkese merhaba, ben saillin. CoD Vanguard’a yeni gelecek olan Samoyed kostümünün çalındığı orijinal tasarımın sahibiyim. Yaptığım işin çalındığının bu kostüm duyurusu ile farkına vardım. Her ne kadar ben de bir CoD oyuncusu olsam da Activision gibi dev bir şirketin benim işimi çalması beni büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Activision’a ulaştım ve bir açıklama veya telafi bekliyorum. Bireysel bir sanatçı olarak yapabileceğim çok az şey var ancak bu tarz şeylerin gelecekte tekrar yaşanmaması için konuşup ses çıkarmam gerektiğini biliyorum.”

Her ne kadar sanatçı sesini çıkarıp hakkını arasa da Activision gibi dev bir şirketin milyon dolarlık avukatlara sahip olduğunu unutmamak gerek. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.reddit.com/r/gaming/comments/wbglwr/activision_at_it_again_plagiarizing_someone_elses/
30
6
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
30
6
1
1
0