Apple, Bazı iPhone Modellerinde SIM Kartı Kaldırmayı Planlıyor! Peki Türkiye'deki Kullanıcılar Ne Yapacak?

21
4
2
0
0
Deneyimli Apple analisti Mark Gurman, Apple'ın iPhone 14 ailesinin bazı modellerinde yalnızca eSIM teknolojisine yer vermeyi planladığını açıkladı. Peki bu ne demek? SIM kart yuvası bulunmayan iPhone'lar tanıtılırsa, Türkiye'deki kullanıcılar ne yapacak?

ABD merkezli teknoloji devi Apple için oldukça önemli bir haftaya girmiş bulunuyoruz. Zira şirket bundan sadece 2 gün sonra, yani 7 Eylül'de bir lansman gerçekleştirecek ve bu lansmanda iPhone 14 ailesini tanıtacak. Ayrıca bu lansman kapsamında Apple Watch Series 8 ile yeni AirPods Pro'nun tanıtılacağı da söyleniyor.

Lansmana birkaç gün kala ise önemli bir gelişme yaşanmış durumda. Deneyimli bir Apple analisti olan Mark Gurman tarafından yapılan açıklamaya göre Apple, iPhone 14 serisinin bazı modellerinde SIM kart girişi kullanmayacak. Yani bu modellerde yalnızca eSIM bulunacak. Ancak bunun şimdilik sadece ihtimal dahilinde olduğunu söyleyen Mark Gurman, bu önemli değişikliğin iPhone 15 ailesine sarkabileceğini ve hatta tüm iPhone 15 modelleri için geçerli olabileceğini söylüyor. 

Normal SIM kartlar yeterince küçükken, eSIM'e gerek var mı?

iPhone eSIM

Aslına bakacak olursak SIM kartlar, yıllar içerisinde oldukça gelişti. Eskiden oldukça büyük olan SIM kartlar, artık oldukça küçük ve hafızaları bakımından da oldukça yeterli durumdalar. Peki hal böyleyken eSIM'e geçiş gerekli mi? Gelin hep birlikte, bu teknolojinin ne olduğuna, ne gibi avantajlar sunduğuna yakından bakalım.

eSIM teknolojisi nedir ve ne gibi avantajlar sunuyor?

eSIM teknolojisi, bugüne dek kullandığımız fiziksel SIM kartların dijital versiyonları olarak tanımlanabilir. Bu teknoloji kapsamında akıllı telefonlara kart takılmasına gerek olmuyor. Tüm işlemler, akıllı telefonlara yerleştirilen bir çip sayesinde dijital olarak gerçekleştiriliyor. Ayrıca bu teknolojinin bazı avantajları da var. Örneğin hat taşıma işlemleri dakikalar içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Üstelik fiziksel SIM kartların kopyalanabildiğini göz önünde bulundurursak, eSIM'in daha güvenli olduğunu da söyleyebiliriz. Bu teknolojinin kritik bir avantajı ise telefonlardaki SIM yuvasını ortadan kaldırması. Bu sayede mühendisler için küçük bir alan daha açılmış oluyor. Öte yandan; bu yuvanın kaldırılması suya dayanıklılık açısından da önemli. Zira telefona su sızmasına neden olabilecek bir boşluk daha kapanmış oluyor ki Apple da temelde bunu amaçlıyor olabilir.

Tüm iPhone'larda eSIM'e geçilirse, Türkiye'deki kullanıcılar ne yapacak?

eSIM

Diyelim ki Mark Gurman'ın iddiaları gerçek oldu ve Apple, iPhone 14 ailesinin bazı modellerinde eSIM'e geçiş yaptı. Bununla birlikte, tüm iPhone 15 modellerinde de eSIM'e geçiş yapıldığını ve Apple'ın fiziksel SIM kart teknolojisinden tamamen vazgeçtiğini düşünelim. Bu durumda Türkiye'deki kullanıcıyı ne bekliyor?

Net olarak söyleyebiliriz ki Türkiye'de eSIM teknolojisini kullanabilirsiniz. Zira bu teknoloji çoktan ülkemize geldi ve aktif olarak kullanılıyor. Hatta Apple, eSIM destekli akıllı saatlerini ülkemizde satıyor. Bu teknolojinin kullanıldığı akıllı ürünlerden satın alan bir vatandaşın yapması gereken tek şey, kullandığı operatör ile iletişime geçmek. Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell gibi şirketler, bu konuda müşterisini yönlendiriyor ve eSIM'e geçiş işlemlerini tamamlıyor. 

Kaynak : https://www.macrumors.com/2022/09/04/apple-considered-iphone-14-without-sim-card-slot/
21
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
4
2
0
0