Ay'ın "Dünya'nın Parçası" Olduğunu Gösteren En Somut Kanıt Bulundu

22
4
1
0
0
Antarktika'da bulunan Ay taşları üzerinde inceleme yapan bilim insanları, Ay'ın Dünya'nın bir parçası olduğu teorisini destekleyen bir keşfe imza attı. Ay taşında Dünya'da bulunan iki gaz tespit edildi.

Dünya’mızın uydusu Ay’ın aslında Dünya’dan devasa bir çarpışma sonucunda kopan bir parça olduğu teorisi, Ay’ın oluşumu hakkında en fazla kabul gören teorilerin başında geliyor. Bugüne kadar bu teoriyi destekleyen birçok keşfe de imza atılmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerde yapılan bir keşif, teorinin neredeyse en büyük kanıtı oldu.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Patrizia Will, doktora araştırması sırasında NASA’nın Antarktika’dan topladığı Ay taşlarında şaşırtıcı bir şeye rastladı. Patrizia, kayaların içinde helyum ve neonun varlığına dair iz yakaladı. Altı ay taşında bulunan bu iki gaz, Ay’ın Dünya’nın bir parçası olduğuna işaret ediyordu.

Peki bu Ay taşı nasıl gaz barındırıyordu?

ay taşı

Ay taşları, magmanın ayın içinden fışkırması ve ardından hızla soğumasıyla oluşan bazalt isimli volkanik kayalardan oluşuyor. Bu soğuma işlemi, Güneş gazlarının kimyasal imzalarını koruyan numuneler içinde ‘ay camı’ parçacıkları oluşmasını sağladı. Bazalt oluştuktan sonra bu cam, kendisini koruyan kaya katmanlarıyla sarıldı. Sonuç olarak gaz içeride sıkıştı.

Dev bir çarpışma sonucunda Dünya’dan kopan parçalarla Ay’ın meydana geldiği teorisi, bu çalışmayla desteklendi. Bu teorinin bir versiyonuna göre Dünya, 4,5 milyar yıl önce, oluşumunun 60 milyon yıl sonrasında, Theia adlı bir ‘öngezegen’ ile çarpıştı. Bu teoriyi destekleyen keşiflerden birisi de Ay’ın manto kayalarının, Dünya’dakine benzer bir bileşime sahip olmasının keşfiydi.

Kaynak : https://www.space.com/moon-meteorites-noble-gases-from-earth
22
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
22
4
1
0
0