Cumhurbaşkanı Erdoğan: TOGG'da ÖTV'yi %10'a Düşürdük (Fiyatını Sorma, Fiyatını Sorma)

154
44
23
2
2
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG hakkında önemli açıklamalarda bulundu. En ön plana çıkan açıklama ise yeni ÖTV düzenlemesinin TOGG için yapıldığını ve TOGG'un bazı teknik detayları hakkında ipucu veren açıklamasıydı.

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili için meraklı bekleyiş sürerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önemli açıklamalar geldi. Enerji ve iklim konulu Büyük Ekonomiler Forumu'na katılan Erdoğan, TOGG’un bu yılın sonuna kadar üretim bandından indirileceğini ve hizmete sunulacağını açıkladı.

Bununla birlikte Erdoğan, son yapılan ÖTV düzenlemesine dair de konuştu. Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte ÖTV, 160 kW’ı geçmeyen ve matrahı 700 bin TL altında olan araçlarda %10’a çekilirken Erdoğan, bu düzenleme hakkında “Yerli araç TOGG'da ÖTV'yi yüzde 10'lara kadar düşürdük.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gazeteciye: Fiyat sorma

TOGG’un en büyük merak edilen yanı olan fiyat konusunda halen bir açıklama bulunmazken, Erdoğan’ın açıklaması sırasında ilginç de bir an yaşandı. Erdoğan, gazeteciler soru sormaya hazırlanırken “Fiyat sorma, fiyat sorma.” şeklinde hafif sert bir dille çıkıştı.

İklim değişikliğine karşı açıklamalarda da bulundu:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında iklim değişikliği ve çevre sorunlarına da değindi. Bu konuların insanlığın ortak meselesi olduğunu, verilecek cevapların küresel dayanışmanın ürünü olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Türkiye’nin yol haritasını teşkil edecek uzun dönemli iklim stratejisini ve eylem planını bu yılın sonunda açıklayacaklarını duyurdu.

“Yeşil hidrojen çalışmalarımızı kararlıkla sürdürüyoruz”

yeşil hidrojen

“Teknoloji ve çığır açıcı araştırma-geliştirmenin öneminin bilinciyle yeşil büyüme teknoloji yol haritası çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yeşil hidrojen çalışmalarımızı da kararlılıkla sürdürüyoruz. Finansman ve teknoloji transferi, bu sürecin kilit başlığı olarak öne çıkıyor. Bu hususta en büyük sorumluluk, elbette asırlardır sorunun bu noktaya gelmesinde payı olan ülkelere düşmektedir.”

Türkiye’nin kurulu elektrik gücünün %54’ü yenilenebilir enerji santrallerinden:

“Türkiye olarak uzun süredir zaten bu anlayışla pozisyon alıyorduk. Bu sayede kurulu elektrik gücümüzün yüzde 54'ünü yenilenebilir enerji santrallerinde müteşekkil kıldık. 2021 yılında kurduğumuz 3,5 gigawatt kapasiteli santrallerin yüzde 97'si yenilenebilir enerji santralidir.”

154
44
23
2
2
Emoji İle Tepki Ver
154
44
23
2
2