Dünyanın İlk Yakıt Hücreli Elektrikli Bisikleti, 2 Dakika Şarjla 150 km Menzil Sunuyor

67
16
7
7
6
Dünyanın yakıt hücresine sahip ilk elektrikli bisikleti olan Alter Bike büyük dikkat çekmişti. Fransız Pragma Industries, bu bisikletlerin menzilinin %50 artacağını söyledi.

Fransız üretimi olan Alter Bike, dünyanın yakıt hücreli pil kullanılan ilk elektrikli motoru olmuştu. Alter Bike’ın üretimi için üç Fransız firması olan Pragma, Cycleurope ve Ventec bir araya gelmişti. 

Pragma aracın yakıt pillerini üretirken, Cycleurope ise bisikleti tasarlamıştı. Elektrik sisteminin kurulmasından ise Ventec sorumluydu. 

Yakıt hücreli elektrikli bisikletler nasıl çalışır?

alter-bike

Yakıt hücreli elektrikli bisikletlerde genelde lityum iyon batarya ile yakıt hücreleri bir arada kullanılır. Gelecekte insanların birden fazla hidrojen yakıt hücresi bulundurabileceği ve yol gittikçe bu hücreleri doldurabilecekleri varsayılıyor. Yine de şu anda bu dolum istasyonları arasında mesafe Avrupa’da oldukça fazla olsa da ülkemizde çok nadirler. 

Normal şartlar altında bu araçlar, 200 barlık bir yakıt hücresine sahip ve bu da bisikletin elektrik desteği sayesinde dolum başına 100 kilometre yol alabilmesini sağlıyor. Pragma, yeni geliştirdiği yöntemle pil kapasitesini 300 bara çıkardığını ve menzili de %50 arttırarak 150 km’ye yükselttiğini söylüyor. Bu menzil artışını, karbon kompozit pillere geçmelerine borçlular.

Ortalama bir elektrikli bisiklet ise 50 km menzile sahip. Yine de bu menziller, araçların ne kadar elektrik desteğiyle kullanıldığına göre değişiklik gösteriyor. Bazı firmalar, kendi modellerinin daha uzun menzile sahip olduğunu söylüyor.

Alpha adı verilen yeni yakıt hücrelerinin kullanıldığı bisikletlere de Alpha Bike denilecek. 

‘Dolum süresi 2 dakikanın altında’

hidrojen-yakıt-hücreli-elektrikli-bisiklet

Alpha Bike için açıklamalar yapan Pragma CEO’su Pierre Forte, “Alpha yakıt hücreli bisikletler diğer elektrik bataryalı bisikletlere kıyasla hem menzil hem de dolum süresi açısından bariz bir avantaj sunuyor.” diyor. 

Forte, yeni yakıt hücrelerinin dolumunun 2 dakikanın altında bir zaman aldığını söylerken, standart pillerin saatlerce şarj olduğunu hatırlatıyor. 

Yeni Alpha Bike, ilk olarak bu ay yapılacak olan G7 Dünya zirvesinde tanıtılacak. Etkinliğe gelen gazetecilere bu bisikletlerden sağlanacak.

Kaynak : https://newatlas.com/alter-fuel-cell-bike-range-boost/61035/
67
16
7
7
6
Emoji İle Tepki Ver
67
16
7
7
6