Dünyanın Tek Albino Pandası Görüntülendi! [Video]

21
4
1
0
0
Şu an için dünyada tek olduğu bilinen, bir albino panda tespit edildi. Çin'de kameralara yakalanan panda, albino olmayan bir anneye sahip.

Nesli tükenme tehlikesi altında olan pandaların en çok bulunduğu ülkelerin başında gelen Çin'den içinizi ısıtacak bir haber geldi. Sichuan'da bulunan Wolong Ulusal Doğa Koruma Alanı'nda bulunan bir kızılötesi kamera, dünyanın tek albino pandasını görüntüledi. Türünün tek örneği olarak bilinen panda, vücudunun hiçbir yerinde siyah lekeler taşımıyor. Pandanın gözleri ise kırmızı.

İlk kez görüntülenen albino panda ile ilgili değerlendirmelerde bulunan bilim insanları, bunun bir yavru olduğunu düşünüyorlar. Ancak bir veya iki yaşında olan yavrumuz, yaklaşık olarak yetişkin bir panda kadar iri. Peki bu albino tekse nasıl oldu da gen aktarımı sağlandı?

Yavrunun annesinde siyah benekler bulunuyor

Albino panda

Wolong Ulusal Doğa Koruma Alanı'ndaki kamera kaydı, pandayı bir süre boyunca takip etti. İşin sonunda, albino pandanın annesi olduğu düşünülen dişi bir pandanın yanına gittiği görülüyor. İşte burada dikkat çeken bir husus var. Anne pandanın bu albinoyu kendi yavrularından uzak tutması gerek. Ancak böyle bir şey yaşanmadı. Uzmanlar, bundan kaynaklı olarak siyah benekli pandanın anne olduğunu, yavrunun da genetik mutasyon nedeniyle albino olduğunu düşünüyorlar.

Bu demek olmuyor ki albino panda neslini sürdüremez. Çinli bilim insanları, tespit edilen tek albino pandanın, kendisi gibi albino yavruları olabileceğini ifade ediyorlar. Ancak bunun bir gün gerçek olup olmayacağını bilmenin hiçbir yolu yok. Uzmanlar, kameraya yakalanan pandanın izlenmeye devam edeceğini belirttiler.

İşte dünyanın ilk albino pandasına ait görüntüler

Kaynak : https://petapixel.com/2023/05/30/the-worlds-only-all-white-albino-panda-is-caught-on-camera/
21
4
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
4
1
0
0