Ford, Uygun Fiyatıyla Dikkat Çeken Elektrikli SUV Mustang Mach-E'yi Resmen Duyurdu

29
9
4
2
1
Ford'un elektrikli motora sahip ilk SUV'u Mach-E, tüm ihtişamıyla resmen tanıtıldı. Ford tarafından yapılan açıklamalarda yeni SUV'un çıkış tarihine de değinildi ve fiyatı açıklandı.

ABD merkezli otomobil devi Ford, bir süredir gündemden düşmüyor. Çünkü dünyanın en popüler otomobil üreticilerinden olan Ford, uzunca bir süredir elektrik motoruna sahip olan yeni bir SUV üzerinde çalışıyordu. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde sizlere, Ford'un yeni SUV modelinin isminin Mustang Mach-E olduğundan ve bu aracın fiyatından bahsetmiştik. Şimdi ise bu araç, tamamen resmi bir şekilde gün yüzüne çıktı.

Ford'un yeni SUV'u Mach-E, Los Angeles'ta tanıtıldı. Ford tarafından düzenlenen tanıtım etkinlikleri, aracın tüm özelliklerini ortaya çıkarttı ve otomobil tutkunlarının merakını giderdi. Çünkü bu araç hem SUV tipinde hem Ford'un önemli bir modeli olan Mustang serisinde hem de elektrik motoruna sahip. Dilerseniz hemen, Ford'un araçla ilgili açıkladığı bilgilerin detaylarına geçelim.

Ford Mustang

Her şeyden önce bu Mach-E, elektrik motoruna sahip olan ilk Mustang ve araç, o geleneksel 2 kapılı Mustang'den bazı izler taşıyor. Aracın dış görünümüne baktığınızda bu SUV'un Mustang serisine ait olduğunu doğrudan anlayabiliyorsunuz. Bu bağlamda Ford, tasarım anlamında yeni elektrik motorlu SUV'unun özünü koruyarak daha da heybetli bir hale getirmeyi başarmış.

Aracın ön kısmında Mustang logosunun kullanılıyor olması bile SUV'un genel görünümüne doğrudan etki yapıyor. Ayrıca aracın kaportası da Mustang'in tasarımından çıkılmadan hazırlanmış. Çünkü aracın kaput bölümü, çamurlukları ve arka kısmı Mustang'in o sert çizgilerini doğrudan ortaya koyuyor.

Ford Mustang

Aracın iç kısmına baktığımız zaman, yine ABD'li bir otomobil üreticisi olan Tesla'dan esinlenildiğini görüyoruz. Çünkü bu elektrik SUV'un iç kısmında araçla ilgili teknik bilgileri veren ve multimedya sisteminin kontrolünü sağlayan 15.5 inç boyutundaki bir ekran bulunuyor. Şoför mahallinin hemen önünde bulunan ekran ise 10.2 inç boyutunda. 

Ford Mustang Mach-E'nin dikkat çekici yanlarından bir tanesi de aracın geniş iç hacmi. Öyle ki Ford, aracın iç hacmini özellikler eşya taşınabilmesi için daha da genişletilir bir hale getirmiş. Aracın arka koltuklarını tamamen yatırmanız, arka bölümde 1.700 litrelik hacim açılmasını sağlarken ihtiyaç duyulması halinde aracın torpidosunun bazı bölümleri de çıkartılabiliyor. 

Ford Mustang

Ford'un yeni elektrikli SUV'unun 75.7 kWh kapasiteli bir bataryası bulunuyor. Bu bataryanın güç verdiği elektrik motoru ise kullanıcılara 255 beygir güç ve 370 kilometre menzil sunuyor. Ancak 370 kilometrelik menzil, araç sadece arkadan çekişliyken geçerli. Aracın dört tekerine de güç verilmesi halinde menzil 340 kilometreye geriliyor. 

Ancak Ford'un tüketicilere sunacağı tek motor seçeneği bu değil. Dileyen tüketiciler, daha büyük bir bataryası olan Mustang Mach-E tercih edebiliyorlar. 98.8 kWh kapasiteli daha güçlü batarya, daha büyük bir motoru da beraberinde getiriyor ve bu motor, 282 beygir gücüyle birlikte 500 kilometre civarında menzil sunuyor. 

Ford Mustang

Ford, Mustang serisindeki ilk SUV modelini, iki adet 240 Volt kapasiteli şarj cihazı ile birlikte sunacak. Bunlardan taşınabilir yapıda olmayan şarj cihazı, aracı bir saatte 50 kilometre menzil kazandıracak kadar şarj edebilecekken taşınabilir olan şarj cihazı ise 35 kilometre depolama sunacak. DC hızlı şarj desteğine de sahip olan araç, 150 kW bir şarj cihazı ile sadece 38 dakika içerisinde yüzde 70 şarj olabiliyor. 

Tüm bu özelliklere sahip olan araç, şu an itibarıyla ön sipariş sistemine açıldı. Ancak aracın ön siparişle satın alınması durumunda uzunca bir süre beklenilmesi gerekiyor. Çünkü Mach-E, 2020'nin sonuna kadar görünmeyecek. 2020 yılının sonunda Mach-E isimli ilk sürümler, 2021 yılında ise yüksek donanımsal özelliklere sahip olan Mach-E GT'ler piyasadaki yerini alacak. Aracın başlangıç fiyatı ise vergiler hariç 44 bin dolar civarında olacak.

Kaynak : https://www.autoblog.com/2019/11/17/2021-ford-mustang-mach-e-revealed-la-auto-show/
29
9
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
29
9
4
2
1