Forza Motorsport 8 Gümbür Gümbür Geliyor: Hem Sürüş Hem de Grafik Olarak Daha Gerçekçi Olacak

28
1
1
0
0
Microsoft'un en başarılı yarış serisi olan Forza Motorsport'un yeni oyunuyla ilgili yeni bilgiler yayınlandı. Yapımcı stüdyo Turn 10, oyunun hem grafik hem de sürüş mekanikleri açısından çok daha gerçekçi olacağını açıkladı.

Xbox’ın en sevilen yapımlarından birisi olan Forza serisi, Horizon oyunlarıyla açık dünya yarış oyunlarına meydan okurken Motorsport serisiyse PlayStation’ın Gran Turismo serisiyle kıyasıya rekabet ediyor. Gran Turismo-Forza Motorsport rekabetinin 2021 yılındaki kazananı Gran Turismo olurken 2022 yılındaysa Forza serisi uzun bir aradan sonra ilk kez açık ara farkla Gran Turismo’yu geçmişti.

Geçtiğimiz yıl ilk kez duyurulan ve hakkında pek fazla bilgi verilmeyen Forza Motorsport serisinin yeni oyunu hakkındaysa bugün yeni açıklamalar yapıldı. Görünüşe göre Microsoft ve Turn 10 stüdyosu bu yıl da Gran Turismo’ya karşı galip gelmek için canla başla çalışıyor.

Hem sürüş hissiyatı hem de grafik olarak çok daha gerçekçi olacak

Tüm Forza oyunlarını yapımcı koltuğunda oturan Turn 10 Studios, bugün yaptıkları açıklamada Forza Motorsport’un bugüne kadar yapılmış teknik açıdan en detaylı oyun olacağını iddia etti. 500’den fazla aracın kullanılabilir olacağını belirten ekip ayrıca oyunda çimlerden tutun da araçların aynalarına kadar her şeyin 4K 60FPS’te render alındığını ve tüm bunların RTX ile desteklendiğini belirtti.

Stüdyo ayrıca oyundaki tüm araç boyalarının üzerine düşen güneş ışınlarının gerçek dünyada spektrofotometre ile ölçülerek bu detaylı verilerin oyuna birebir aktarıldığını belirtti. Dünyada ilk kez kullanılan bu yöntem sayesinde güneş ışınları araçların üzerine tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi yansıyacak. Ayrıca araç boyalarında boyanın mikron kalınlığı, boyama şekli ve temizliği gibi detayların ayarlanabileceğini ve bu detayların her aracı eşsiz yaptığını belirtiyor.

Tabii ki tüm yenilikler araba boyasından ibaret değil

Ekip ayrıca oyunun sürüş hissiyatı olarak olabildiğince gerçekçi olmasını istediklerini belirtiyor. Bu neden oyunda aracınız üzerinde yapılan her bir modifiye hem aracın performansını hem de sesini etkileyecek. Ayrıca gerçekçi lastik aşınması, motorun soğuk ve sıcak performansı gibi gerçek yarış dünyasında önemli olan etmenlerin de bu oyuna ekleneceği açıklandı.

Oyunda toplamda 20 farklı yarış ortamı olacağı ve bunlardan 5 tanesinin ilk kez Forza oyunlarında görüleceği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak Forza Motorsport serisi bu oyunla ilk kez değişken zaman ve hava durumu gibi detaylara da sahip olacak. Örnek vermemiz gerekirse eski Forza Motorsport oyunlarında 100 turluk bir gündüz yarışına başladığınızda güneş en tepedeyse yarışı bitirdiğinizde de yine güneş tepede oluyordu. Şimdiyse öğlen başladığınız bir yarışı akşam bitirebileceksiniz. Sadece açık dünya oyunlarında olan bu özellikle Forza serisi, Gran Turismo’ya karşı büyük bir avantaj elde edebilir.

Ancak ne yazık ki Turn 10 ekibi bu derece detaylı bir oyun sunabilmek için çok çalışmaları gerektiğini belirterek oyunun çıkışının gecikebileceği hakkında oyunculara ipucu vermiş oldu. Bakalım yeni Forza Motorsport Gran Turismo’ya layık bir rakip olabilecek mi yoksa Forza Motorsport 6 gibi ortalama bir oyun olarak mı kalacak?

Kaynak : https://www.techspot.com/news/97396-forza-motorsport-coming-later-year-pc-xbox-series.html
28
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
28
1
1
0
0