İsimlerini Çok Duyduğumuz Futbol Takımlarındaki Kısaltmalar Aslında Ne Anlama Geliyor?

24
6
4
2
1
Sadece şampiyonlukları veya oyuncuları ile bildiğimiz futbol takımlarının isimleri aslında oldukça farklı anlamlara sahip. Eğer futbol takım isimleri kısaltmaları ne anlama gelir diye merak ediyorsanız, öğrendiğinizde oldukça şaşıracağınız futbol takımlarının isimlerini sizler için bir araya getirdik.

Sürekli söylediğimiz ama aslında ne anlama geldiğini bilmediğimiz binlerce kısaltma ve kelime hikayeleri bulunuyor. Hatta yeri geldiğinde bu kısaltmaları ve kelimeleri o kadar kullanıyoruz ki, sonradan “ya ben bunun açılımını nasıl bilmem” düşüncesi meydana çıkıyor. Mesela, günümüzün en popüler futbol takımlarından bir tanesi olan Real Madrid kelimesindeki Real, aslında Royal kelimesinden türüyor. Bunun gibi daha önce açılımını hiç duymadığınız futbol takım isimleri kısaltmaları ne anlama gelir diye merak ediyorsanız, sizler için günümüzdeki popüler futbol takımlarının gerçek anlamlarını bir araya getirdik.

Real Madrid örneği, sizlere verebileceğimiz en basit örneklerden bir tanesi. Çünkü Real Madrid’den çok daha enteresan anlamlara sahip futbol takımları da bulunuyor. Eğer yalnızca Türk takımlarıyla yeterli kalmayıp, dünya genelindeki futbol takımlarına da hakimseniz, “bu takımın anlamı bu muymuş ya?” tepkisini vereceğinizi biliyoruz. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan futbol takımlarındaki kısaltmaların anlamları nelerdir? Hep birlikte inceleyelim.

Futbol takımlarındaki kısaltmaların anlamları

İkinci Dünya Savaşı Sonrası Şampiyonu: CSKA: Ordu Merkezi Spor Kulübü

CSKA Moskova

1900’lü yılların başlarında, Moskova’da kurulan CSKA takımının açılımı Ordu Merkezi Spor Kulübü olarak biliniyor. 1900’lü yılların başında, komünist rejim çatısı altında, ordu tarafından kurulan CSKA takımı, 2. dünya savaşı sonrasında şampiyonluk yaşamış takımlardan bir tanesi. Rusya’da “Atlar” lakabıyla bilinen takım, günümüze kadar toplamda 13 şampiyonluk elde etmiş.

Dönemin en iyi Rus takımı: FK Spartak Moskova: Halkın Takımı

FK Spartak Moskova

Tıpkı Türkiye gibi, kırmızı beyaz renklerle kaplı FK Spartak Moskova takımı, Rusya’nın başkenti olan Moskova’da kurulan takımlardan bir tanesi. Yukarıda da söylediğimiz gibi, futbolla ilgiliyseniz Spartak Moskova’yı biliyor olmalısınız. Çünkü bu takım 12 SSCB şampiyonluğu ve 10 Rusya şampiyonluğu kazanmış. Hatta, dönemin bilinen en iyi Rus takımı diyebileceğimiz takım, UEFA’ın 4 yıldıza layık gördüğü stadlardan bir tanesi Otkrıtiye Arena’da oynuyor. Spartak kısaltması, o dönemlerde bu kısaltmaya sahip takımlara “Halkın Takımı” ünvanını kazandırıyordu. Spartak kelimesinin temeli ise, hepimizin en az bir kez ismini duyduğu Spartaküs’ten geliyor.

Real değil, Royal olmasın o: Real Madrid: Kraliyet Takımı

Real Madrid

Gelelim günümüzün en popüler futbol takımlarından bir tanesi olan Real Madrid’e. Real Madrid, günümüze kadar farklı şampiyonluklar ve favori oyuncular ile ismini dünya genelinde duyuran takımlardan bir tanesi. Şampiyonlar Ligi’nde tam 14 kez şampiyon olmayı başaran Real Madrid, günümüze kadar en fazla şampiyonluk kazanan takımların en başında geliyor. Bu kadar ünlü olan bu takımın adına geldiğimizde ise, Real Madrid takımının başındaki “Real” kelimesi, aslında Royal kelimesinden geliyor. Royal kelimesi, takımların kraliyete bağlı olduğunu bildiriyor ve Real Madrid takımı ise İspanya Kraliyet Ailesi’ne bağlı bir takım. Hatta, Real Madrid’in simgesinde bulunan kraliyet tacına bakarakta bunu anlayabilirsiniz.

Ukrayna’nın en başarılı takımı: Dynamo: Hareket Gücü

FC Dynamo Kiev

Gelelim Ukrayna’nın en başarılı takımlarından bir tanesi olan FC Dynamo Kiev’e. Takım, 1927 yılında Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’de kuruldu. Ukrayna tarihinde gelmiş geçmiş en başarılı futbol takımlarından bir tanesi olmayı başaran Dynamo Kiev, 1980’li dönemlerde “Yüzyılın Takımı” olarak biliniyordu. Hatta, bu da yetmedi ve 2000’li yıllarda ise “2000’li Yılların Takımı” ünvanına sahipti. Takım, o dönemler SSCB’de en çok kupa kazanan futbol takımlarının başında geliyordu.

Artık bir takımın başında Dynamo ekini görüyorsanız, o takımın Sovyetlere ait olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de Dynamo Kiev takımı. Çok sık kullanılan Dynamo eki, aslında “hareket gücü” anlamını taşıyor. Bu kelime ise Sovyet Rusya’daki Spor Birliği’nden geliyor.

İstanbul’dan Yunanistan’a Göç: AEK: İstanbul Spor Birliği

AEK

Beyoğlu’nda kurulup, daha sonra Yunanistan’a göç eden futbol takımı AEK aslında bir bölünme sonucu meydana geldi. 1914 yılında kurulan Pera Kulübü, oldukça uzun bir geçmişe sahip. Savaşların oldukça sık olduğu bir dönemde tutunmaya çalışan takım, oldukça olaylı maçları ile biliniyor. Fransa’da “İstanbul Şampiyonu” ünvanını kazandıktan sonra, federasyon ile yaşadıkları problemlerden dolayı artık Türkiye’ye dönmemeye karar veren takım, ikiye bölündü. Oyuncuların belirli bir kısmı Fransa’da kalmaya karar verdi ve diğerleri ise Yunanistan’a göçtü. Takım, ilk olarak Pera Kulübü olarak İstanbul’da kurulmuştu. Bu bölünme sonrasında Yunanistan’a göç edenler ise “Athlitiki Enosis Konsantinoupoleos” takımını kurdular. Takımın Türkçe anlamı ise, “İstanbul Spor Birliği” olarak biliniyor.

Dünya’nın en başarılı 3 takımından biri: AC Milan: Futbol Kulübü

AC Milan

Gelelim dünyanın en başarılı futbol takımlarından bir tanesi olan Milan’a. İtalya kökenli bir takım olan Milan, İtalya’nın Milano şehrine ait bir kulüptür. 1899 tarihinde, adını taşıdığı Milano’da kurulan takım, günümüze kadar oldukça fazla şampiyonluğa imza atmış nadir takımlardan bir tanesidir. Dünya genelinde 29 adet kupaya sahip. Hatta, UEFA Şampiyonlar Ligi ve Şampiyon Kulüpler Kupası da dahil olmak üzere 7 kez kupa kaldıran takım, Real Madrid’den sonra en başarılı takım olarak biliniyor. AC Milan takımının başındaki AC eki ise, Associazione Calcio kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu kelimeleri Türkçe’ye çevirdiğimizde ise Futbol Kulübü olduğunu görüyoruz.

İşçiler tarafından kurulan takım: PSV: Philips Spor Birliği

PSV

Avrupa’nın en büyük spor kulüplerinden bir tanesi olan Philips Sport Vereniging, 1913 yılında Philips firmasının çalışanları tarafından kurulmuştur. O dönemlerde asla bu kadar büyük başarılara imza atacağı bilinmeyen takım, 1970’den sonra Hollanda’da ve Avrupa’da oldukça büyük bir ünlülüğü elde etti. PSV, 1978 yılında UEFA kupasını ve 10 yıl sonra ise UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazandı. Takımın ismine geldiğimizde ise, başlıkta görüldüğü gibi Philips Spor Birliği olarak biliniyor. Takım, geçmiş dönemlerde futbolcuları ucuz fiyatlara transfer edip, yetiştirip, çok daha pahalı fiyatlara başka takımlara göndermesiyle biliniyor.

Cephane işçileri tarafından kuruldu: Arsenal: Cephanelik

Arsenal

İngiltere'nin en başarılı futbol takımlarının başında gelen Arsenal FC, 13 İngiltere şampiyonluğu ve 14 FA Cup şampiyonluğuna sahip. Arsenal'ın tarihine baktığımızda ise, 1866 yılına gidiyoruz. O dönemlerde büyük bir cephane işleme kuruluşu olan Royal Arsenal'ın işçileri tarafından Dial Square ismiyle kurulan Arsenal, zamanla yeni adına ulaştı. Hatta Arsenal'ın logosuna baktığımızda, Royal Arsenal'ın bulunduğu Woolwich şehrinin armasına benzediğini görüyoruz. Arsenal'ın Türkçe anlamı ise Cephanelik olarak biliniyor. 

Sizler için futbol takımlarındaki kısaltmaların anlamları nelerdir? sorusunu yanıtladık. Yukarıda belirttiğimiz takımlar gibi, oldukça garip kısaltmalara ve hikayelere sahip onlarca, hatta yüzlerce futbol takımı bulunuyor. En basiti, PSV gibi başarılı bir takımın aslında Philips firmasının çalışanları arasında kurulduğunu araştırmadan kimse tahmin edemezdi. Sizler hangi futbol takımlarının isimlerindeki anlamları biliyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

24
6
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
24
6
4
2
1