• Anasayfa
  • Mobil
  • Instagram 'Plastik Cerrahi’ Filtrelerini Yasaklıyor

Instagram 'Plastik Cerrahi’ Filtrelerini Yasaklıyor

18
5
5
0
0
Instagram’da bulunan filtreler insanlar tarafından büyük bir ilgiyle kullanılıyor. Instagram, kendi politikalarında yaptığı değişikliklerden biri olarak plastik cerrahiyi teşvik edici filtreleri yasaklıyor.

Instagram, Ağustos ayında kullanıcıların kendi fotoğraf ve videolarına kendi efektlerini oluşturmaları için bir araç yayınladı. Ancak Instagram, bu aracı yayınlarken kendi politikalarında da değişiklikler yaptı. Instagram insanları plastik cerrahiye yönlendirecek filtreleri kaldırmaya karar verdi. 

Instagram’da bulunan artırılmış gerçeklik filtrelerinin bazıları, kişinin yüzünde çizgiler oluştururken, bazıları dudak dolgusu oluşturuyor. Bazı filtreler ise gerdirilmiş bir yüz görüntüsü oluşturuyor. Instagram, bu şekilde olan filtrelerin artık onaylanmayacağını, mevcut var olanların da kaldırılacağını açıkladı.

instagram estetik filtre

Instagram sözcüsü, “Politikalarımızı yeniden değerlendiriyoruz. Filtrelerin insanlar için olumlu bir deneyim olmasını istiyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Ünlü sosyal medya ağının kıdemli yöneticileri mayıs ayında, İngiltere milletvekillerinin 'filtrelerin vücut imajı üzerindeki etkileriyle ilgili endişelerini' dile getirmeleri üzerine görünüm değiştiren fotoğraf filtrelerine daha fazla dikkat edeceğini söyledi. 

Instagram’ın ürün müdürü olan Vishal Shah, “Ben sadece Instagram’da değil, genel olarak konuşursak, beden imajının gerçekten önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız araştırmalarda özellikle ciddiye aldığımız bir şey bu” dedi.

Instagram’da bulunan filtreler, insanlar üzerinde kötü etkilere sebep olabiliyor. 14 yaşındaki Molly Russell, Kasım 2017’de intihar etti. Molly’in ailesi, kızlarının intiharında sosyal medyadaki zararlı içeriklerinde bir faktör olduğunu düşünüyor. Aile teknoloji şirketlerinden bu faktörü göz önünde bulundurmalarını istedi. 

Kaynak : https://metro.co.uk/2019/10/24/instagram-bans-plastic-surgery-filters-10970055/
18
5
5
0
0
Emoji İle Tepki Ver
18
5
5
0
0