Apple Ne Oldu da ‘iPhone mini’ Modelini Tarihin Tozlu Sayfalarına Gömdü?

5
1
1
0
0
Apple 2022 etkinliğinden önce yeni bir 'mini' modeli olması beklenen iPhone 14 mini modelinin çıkmayacağı açıklanmıştı ve etkinlikte de söylendiği gibi tanıtılmadı. Bu durum 'mini' iPhone sevenler cephesinde büyük bir sürprizle karşılandı. Peki ilk çıktığı yıllarda dikkat çekmesine rağmen ne oldu da iPhone'un yeni mini modeli çıkmadı?

Apple 2020 yılında mini bir iPhone modeli olan 'iPhone 12 mini'yi tanıtacağını duyurduğunda akıllı telefon cephesinde ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. Model satışa çıktığı ilk sene küçük telefon kullanmayı tercih eden kullanıcıların cephesinde modele yoğun bir talebin yaşandığı görüldü ve 2021 yılına girildiğinde Apple, yeni bir mini modeli olan 'iPhone 13 mini' cihazını tanıtarak seriye devam etti.

Bu yılki 2022 Apple etkinliğindeyse yeni bir mini model olarak beklenen 'iPhone 14 mini' tanıtılmadı. 2 serilik 'mini' serüveni bu şekilde son buldu. Peki ama neden?

iPhone mini modelleri satışlarda beklenen ilgiyi göremedi.

Tüketici Araştırmaları İstihbarat Ortakları (CIRP)'in paylaştığı iPhone 12 Mini ve iPhone 13 Mini satış verilerine göre modeller beklenen ilgiyi görmedi. iPhone 12 satışa sunulduktan 2 ay sonra CIRP'ın oluşturduğu rapora göre iPhone 12 mini, 2 ay içerisinde satılan iPhone'ların yalnızca %6'sını oluşturuyordu. Rakamın düşüklüğünü anlamak için raporda diğer bir iPhone modeli olan iPhone 12'ye bakıldığındaysa bu modelin satışları %27'yi gösteriyordu.

Aynı kurum CIRP'in iPhone 13 modeli için Mart ayının çeyreğinde paylaştığı satış verilerine göreyse iPhone satışlarının sadece %3'ünü iPhone 13 mini modelleri oluşturuyordu. Apple'ın 5.4 inçlik modelleri 'iPhone 12 mini' ve ‌'iPhone 13‌ mini' popüler bir satış grafiğine sahip olamadı ve tüketicilerin küçük boyutlu amiral model iPhone istemediklerini açıkça ortaya çıkardı. 

iPhone SE modeli kullanıcıların kafasını karıştırıyor.

Mini bir iPhone modeli, ergonomi sebebiyle küçük boyutlu telefonlara yönelen alıcının; amiral gemisi bir model olan 'iPhone mini' modelini mi, yoksa daha uygun fiyatlı bir iPhone SE 3 modelini mi tercih edeceği konusunda kafasını karıştırıyor. Örnek vermek gerekirse 3. nesil iPhone SE ve iPhone 13 mini, Apple'ın A15 çipiyle beraber geliyor. Bu durum iki model arasında büyük bir fiyat farkı olmasına rağmen temel olarak aynı işlem gücünü kullanıcılarına sunduğu anlamına geliyor.

Durum böyle olunca da küçük ekranlı telefonları tercih eden alıcı kitlesi de uygun fiyatlı ve güçlü bir model olduğu için 3. nesil iPhone SE serisine yönleniyor. 

Bu iki maddeye baktığımızda iPhone 14 mini modelinin neden çıkmadığını anlayabiliriz. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yeni bir iPhone mini modelinin gelmesini ister miydiniz?

Kaynaklar: 9To5Mac, Macrumors, India Today

"iPhone 14 alınır mı?" videomuzu buradan izleyebilirsiniz:

iPhone 14 modellerinin fiyatlarına aşağıdaki haberlerimizden ulaşabilirsiniz:

5
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
1
0
0