Microsoft, Azure Bulut Birimindeki Binden Fazla Çalışanı Kovdu

5
2
1
0
0
Gelen haberlere gelen Microsoft, 1500 civarında çalışanını işten çıkardı. Bu çalışanların büyük kısmı ise Azure Bulut birimi çalışanları oldu.

Teknoloji devlerinin işten çıkarmaları devam ediyor. Son olarak Microsoft, Azure Bulut biriminin Operasyonlar ve Görev Mühendisliği departmanında çalışan 1500 civarında çalışanın işine son verdiklerini açıkladı. Konuyla ilgili olarak Reuters'a açıklamalarda bulunan bir Microsoft sözcüsü, bu işten çıkarmaların işletmenin düzenli ve gerekli aktiviteleri arasında bulunduğunu ifade etti. 

Yapılan açıklamada "Geleceğimiz için, tüketicilerimizin ve partnerlerimizin desteğiyle stratejik büyüme alanlarına öncelik vermeye devam edeceğiz." ifadesi kullanıldı. Microsoft'un Azure bulut sistemleri, ChatGPT üreticisi OpenAI'a yapılan yatırım sayesinde büyük atılım gerçekleştirmişti.

Teknoloji dünyasında işten çıkarmalar devam ediyor

microsoft

Geçtiğimiz yılın sonlarından bu yana çok sayıda teknoloji firması büyük işten çıkarmalar gerçekleştirmişti. Önemli yapay zekâ girişimlerinden Stability, 18 Nisan'da yeni bir yazıdan sese dönüştürme aracı tanıttıktan sonra çok sayıda çalışanın işine son vermişti. Şubat ayında da Cisco Systems, toplam iş gücünün %5'ine denk gelen 4 bin çalışanı işten çıkarmıştı. 

17 Nisan'da ise GTA serisinin de yayıncısı olan Take-Two Interactive, çalışan sayısını %5 azaltma kararı aldıklarını ve bazı projeleri iptal ettiklerini duyurmuştu. Firmanın işten çıkardığı çalışan sayısı ise 579 olarak açıklanmıştı. 

Teknoloji pazarındaki değişimlerle birlikte iş gücünde de küçülme görülebiliyor ancak zaman zaman da teknoloji devleri, yeni teknolojiler için atılım yaptıkları dönemde çok sayıda çalışanı da hızla bünyelerine katıyorlar.

Kaynak : https://www.techtimes.com/articles/305296/20240604/microsoft-lay-more-thousand-employees-azure-cloud-unit-report.htm
5
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
1
0
0