Microsoft, Klavyelere Office Tuşu Getirmeye Hazırlanıyor

20
8
2
2
1
Teknoloji devi Microsoft, klavyelerde bulunan ancak uzun zamandır kimseler tarafından kullanılmayan menü tuşunu değiştirmeyi düşünüyor. Konuyla ilgili bir form oluşturan Microsoft, kullanıcıların da konuyla ilgili fikirlerini alıyor. Menü tuşunun yerine getirilmesi planlanan tuş ise Office kısayollarına ulaşılmasını sağlayacak.

Bilgisayar kullanıcılarının pek çoğu, klavyelerinde bulunan bir tuşu çok nadiren kullanıyorlar. Bu tuş, boşluk tuşunun sağ tarafında bulunan menü tuşudur. "Bu tuş ne işe yarıyor?" derseniz, masaüstünde bu tuşa bastığınız zaman sağ tuş menüsünü açar. Diğer uygulamalarda ise ya çalışmaz ya da çok da işe yaramayan bir menüyü açar. Hal böyle olunca Microsoft bu tuşu değiştirmeyi düşündüğünü açıkladı. Zaten atıl hale gelmiş olan ve kimi üreticilerin de kendi çalışmaları doğrultusunda özelleştirdiği bu tuş, önümüzdeki dönemlerde 'Microsoft Office' tuşu olarak görev yapacak.

Hatta Microsoft, bu tuşun nasıl daha verimli kullanılabileceğine dair bir de form oluşturmuş durumda. Bir okul ya da iş hesabı olan Microsoft Office kullanıcıları tarafından erişilebilen o form, bu tuşun Office tuşu olması konusundaki düşünceleri soruyor. Verdiğiniz yanıtlar sonrasında Microsoft tarafından değerlendirilecek ve Microsoft bu tuşun geleceğine yönelik bir karar alacak. Eğer o forma ulaşmak isterseniz burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Microsoft'un istediği tuşun görüntüsü şu şekilde olacak;

"Bu tuş ne işe yarayacak?" derseniz, Microsoft'un bu konuda da fazlasıyla işlevsel bir tuş oluşturma düşüncesinin olmadığını söylemek mümkün görünüyor. Bunun sebebi Microsoft'un getireceği bu tuş, doğrudan Office uygulamalarının kısayollarına erişmenizi sağlayacak. Sürekli Office programları ile çalışan kullanıcılar için tercih edilebilecek olan bu tuş, ne yazık ki normal kullanıcıların tercih etmeye gerek duymayacağı bir tuş haline gelecek. Önümüzdeki dönemlerde bu tuşun nasıl kullanılacağı belli olacak. Microsoft'un bu tuşun atıl hale gelmesini fark etmesi güzel bir gelişme olsa da yerine gelecek olan tuşun aynı işlevselsizlikte olması aslında bunun çok da gerekli olmadığını düşündürüyor.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/microsoft-could-replace-the-menu-key-which-you-probably-never-use-with-a-new-office-key
20
8
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
20
8
2
2
1