Nokia’nın Efsane Telefonlarından N97’nin Şimdi Kulağa Şaka Gibi Gelen Özellikleri

48
1
1
0
0
Kızaklı klavyesi başta olmak üzere farklı özellikleriyle 2008 yılında tanıtılan Nokia N97, uzun yıllar popülerliğini korudu. O dönem üretilen iPhone ve Android telefonlara göre farklı özellikler ile kendini bir ön plana atan Nokia, tüm dünya genelinde oldukça yüksek fan kitlesi kazanmayı başarmıştı. Biz de sizler için Nokia N97 özellikleri ile birlikte tüm detaylarını inceledik.

Günümüzde popüler olmaya başlayan katlanabilir telefon teknolojisi gibi, bundan yıllar önce de gizli klavyeye sahip telefonlar oldukça ilgi çekiyordu. Nokia’nın 2008 yılının sonlarına doğru tanıttığı, özel klavye tasarımı başta olmak üzere dönemin kaliteli özelliklerine sahip Nokia N97 modeli, üretildikten sonra oldukça uzun bir zaman popülerliğini korumayı başardı. Nokia N97’den tam bir yıl önce yeni bir iPhone tanıtılmasına rağmen, dönemin akıllı telefon devi Nokia bu model ile tüm ilgiyi üzerine toplamayı başarmıştı.

Ekranın arkasında bulunan ve kızaklı bir tasarıma sahip QWERTY klavyeye sahip Nokia N97 özellikleri ile birlikte bugün masamızda. 2008 yılına göre oldukça büyük olan 3.5 inçlik ekranı, dönemin popüler işlemcilerinden birisi olan 434 MHz ARM 11 işlemciye sahip olması ve daha birçok detay ile tanıtılan modeli sizler için inceledik. Gelin hep birlikte oldukça şaşıracağımız Nokia N97 özellikleri listemize geçelim.

Nokia N97 özellikleri:

3.5 inç ekran

Nokia N97 özellikleri

Nokia N97 modelini ilk elimize aldığımızda, 3.5 inç büyüklüğündeki ekran bizi karşılıyor. 16 milyon renk skalasına sahip bu ekran, günümüze göre oldukça yüksek olan yüzde 52.1 ekran kasa oranına sahip. 3.5 inç büyüklüğündeki ekranımızın çözünürlüğü ise 360 x 640 piksek olmakla birlikte, 210 ppi yoğunluğa sahip. Bu ekran, o dönem çıkan dokunmatik başlığındaki basmatik telefonlara göre, oldukça hassas bir dokunmatiğe sahipti. Sezgisel bir şekilde çalışabilen bu ekran, telefonun ekstra bir kaleme ihtiyaç duymadan kolaylıkla kullanılabilmesine yarıyordu.

Kızaklı QWERTY klavye tasarımı

Nokia N97 Klavye

Gelelim Nokia N97 özellikleri arasında onu en çok ön plana çıkaran özelliğe. Nokia N97, o dönemlerde sık karşılaşılmayan kızaklı bir klavye tasarımıyla tanıtıldı. Telefonun ekranını sağa doğru kaydırdığınızda, yatay bir şekilde sizleri karşılayan ve oldukça rahat bir yazıma sahip olan klavye, N97 modelinin bu kadar popüler olmasının ana sebeplerinden bir tanesi diyebiliriz. Bu klavye numerik tuşlar barındırmıyor ve kızağı kaydırdığınızda özel bir aydınlatma ile sizi karşılıyordu. Klavyenin hemen sol tarafında bulunan yönlendirme tuşları sayesinde de menüde rahatlıkla gezinebiliyordunuz.

5 megapiksel kamera

Nokia N97 kamera

Gelelim Nokia N97’nin kamera performansına. N97, 5 megapiksel çözünürlüğe sahip, Carl Zeiss lensli bir arka kamera ile tanıtıldı ve bu arka kamera, 480p@30fps video kaydı yapabiliyordu. O dönem çıkan telefonlara göre oldukça başarılı bir kamera performansı gösteren N97, sahip olduğu çift flaş ile gece çekimi yapmak istediğinizde bile gayet kaliteli fotoğraflar ortaya çıkarabiliyordu. N97, tıpkı 5800 modelinde olduğu gibi görüşme yapabileceğiniz bir VGA ön kameraya da sahip.

32 GB dahili bellek

Nokia N97 fiyatları

2008 yılında tanıtılan bir telefona göre oldukça yüksek bir depolamaya sahip Nokia N97, ekstra bir microSD kart kullanmanıza gerek kalmadan telefonunuzu kullanma konforunu sağlıyordu. Günümüzün popüler sosyal uygulamalarından yalnızca Facebook’u barındıran telefona göre 32 GB dahili hafıza oldukça yüksek diyebiliriz.

1500 mAh batarya

Nokia N97 Beyaz

3G aktiften 408 saat, 2G aktifken ise 432 saat kullanım süresi sunan Nokia N97, aynı zamanda 2G teknolojisinde 9 saat 30 dakika gibi bir iddialı konuşma süresine sahipti. Bu kadar uzun kullanım imkanı sunan Nokia N97, gücünü 1500 mAh büyüklüğündeki bataryasından alıyordu. Üstelik, Nokia N97’yi tamamiyle şarj ettikten sonra 40 saat boyunca aralıksız müzik dinleme konforuna da sahiptiniz.

Symbian OS işletim sistemi

Symbian OS

Kimine göre Nokia’ların sonunu getiren işletim sistemi, kimine göre ise dönemin en başarılı sistemlerinden birisi. Nokia N97, o dönemler Symbian OS işletim sistemi ile geliyordu. O dönemler Apple ve Android telefonlarının işletim sistemlerine göre oldukça eski ve modası geçmiş Symbian OS, kimine göre tercih ediliyor veya kimileri tarafından oldukça kötüleniyordu. Symbian OS, oldukça sade bir menü tasarımına sahipti ve o dönemler Nokia’nın popüler mağazası Ovi’yi de barındırıyordu. Ovi üzerinden oyunlar ve uygulamalar, videolar veya telefonunuza uygun zil seslerini kolaylıkla indirebilirdiniz. Bu işletim sistemi o dönemlerde Facebook, YouTube gibi günümüzde popülerliğini koruyan sosyal medya araçlarını da destekliyordu. O dönemler widget sistemine de sahip Symbian OS, Facebook veya Youtube gibi uygulamaların widgetlarını ana ekranınıza yerleştirme imkanını da sizlere sunuyordu. Symbian OS ile birlikte Nokia N97’nin Microsoft Office programlarını da desteklediğini söylemeden geçmeyelim.

434 MHz ARM 11 işlemci

434 MHz ARM 11

Nokia N97, tıpkı Nokia 5800 modelinde de olduğu gibi 434 MHz ARM 11 işlemci ile tanıtıldı. Symbian OS işletim sistemi ile oldukça uyumlu bir şekilde çalışan bu işlemci, Nokia N97’de herhangi bir performans eksikliği yaşatmıyordu. Firma, sıklıkla bu işlemciyi destekleyecek güncellemelerde de bulunarak kullanıcıların en iyi deneyimi almasını sağlıyordu.

3G ve Wi-Fi desteği

Nokia N97

Nokia o dönem N97 modelinde 3G ve Wi-Fi desteğini de sunmaya başlamıştı. O dönemlerde Türkiye’de henüz yeni oturmaya başlayan bu iki bağlantı desteği, Nokia’nın yeni telefonu N97’de de bulunuyordu. 3G özelliği sayesinde görüntülü konuşmalar yapabiliyordunz ve Facebook, YouTube gibi uygulamalarda gezinmek için ise Wi-Fi özelliğini kolaylıkla kullanabiliyordunuz.

15.9 mm kalınlık

Nokia N97 Klavyeli

Ekranın arkasında bulunan bir klavye nedeniyle dönemin telefonlarına göre oldukça kalın olan Nokia N97, 15.9 mm’lik bir kalınlığa sahipti. Telefon, kalınlığıyla birlikte 150gr ağırlığa sahipti. Bu da o dönem çıkan telefonlara göre Nokia N97 modelini hem kalın, hem de ağır bir telefon haline getirdi.

O dönem çıkan iPhone modeline göre oldukça kaliteli özelliklere sahip Nokia N97, tüm dünya genelinde oldukça fazla Nokia fanı bulunmasıyla birlikte oldukça popüler olmuştu. Özellikle, dokunmatik bir ekrana sahip olmasına rağmen ekstra bir klavye donanımına sahip olması onu bir adım öne atıyordu. Hem dokunmatik, hem de tuşlu klavye seven iki kitleye de hitap eden N97, popülerliğini uzun yıllar korudu. Sizler Nokia N97 özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Eğer daha önce N97 modelini kullandıysanız deneyimlerinizi bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

48
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
48
1
1
0
0