• Anasayfa
  • Otomobil
  • Yazılım Hatası Sebebiyle 43 Bin Taycan Geri Çağırıldı

Porsche, Yazılım Hatası Sebebiyle 43 Bin Taycan'ı Geri Çağırdı

17
6
1
1
0
Porsche, yazılımdan kaynaklanan bir sorun sebebiyle 43 bin adet Taycan'ı geri çağırmak zorunda kaldı. Bilgilere göre motorun bir anda kapanmasına sebep olan bu hatanın, uzaktan gönderilecek olan bir yazılım güncellemesiyle çözülmesi mümkün değil.

Almanya merkezli spor araba üreticisi Porsche, ürettiği yüksek performanslı araçlarla tanınıyor. Şirket, ortaya koyduğu elektrikli Taycan modeliyle bir süredir adından söz ettiriyor. Elektrikli bir aracın sunabileceği performansı muhteşem bir şekilde gösteren Taycan; Turbo, Turbo S ve 4S gibi farklı versiyonlarıyla da karşımıza çıkmıştı.

Büyük beğeni toplayan elektrikli Porsche modeli, son zamanlarda yeni bir sorunla mücadele ediyor gibi görünüyor. Porsche, yazılım kaynaklı sorunlardan ötürü motor sorunları yaşması muhtemel olan 43 bin adet Taycan’ı geri çağırıyor. İşte detaylar:

Yazılımsal bir sorun sebebiyle motoru bir anda kapanıyor

Taycan

Porsche, haziran ayına kadar üretilmiş ve teslim edilmiş olan tüm Taycan modellerini geri çağırdı. Şirkette yönetici olarak görev yapan Klaus Rechberger, basın mensuplarına, sorunun yaklaşık 130 araçta görüldüğünü ve herhangi bir kazaya sebebiyet vermediğini açıkladı.

Bu sorunun yazılımda bulunan bir kusurdan ötürü yaşandığı belirtiliyor. Bilgilere göre bu kusur, bataryadan gücünü alan motorun bir anda kendini kapatmasına sebep oluyor. Elbette günlük hayatta bunun kişilere sorun çıkaracağını düşünmek zor değil. Buna ek olarak Porsche, yazılımdaki kusurun uzaktan paylaşılacak olan bir güncelleme yoluyla çözülemeyeceğini belirtti. Bu da Taycan modeline sahip olan kişilerin yakınlarında bulunan tamir merkezlerinde yaklaşık 1 saat geçirmek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Porsche’nin Taycan modelleri hakkında sizlerin düşünceleri neler? Elektrikli araçların benzin gibi yakıtlarla çalışan araçların yerini yakın zamanda alacağını düşünüyor musunuz? Taycan ve genel olarak elektrikli otomobiller hakkındaki fikirlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.reuters.com/business/autos-transportation/porsche-recalls-flagship-electric-model-taycan-over-software-issue-2021-07-02/
17
6
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
6
1
1
0