Samsung Galaxy Watch 4, Vücut Yağ Oranınızı Analiz Edebilecek

19
3
0
0
0
Samsung'un heyecanla beklenen Galaxy Watch 4 modelinin özelliklerini sizlerle paylaşmıştık. Şimdiyse bu cihazın sağlık alanında sunacağı yeniliklerden biriyle karşınızdayız. Bilgilere göre Galaxy Watch 4, BIA teknolojisini de içinde bulunduracak.

Geçtiğimiz ay Güney Koreli Teknoloji devi Samsung’un Galaxy Watch 4 modelinin ortaya çıkan özelliklerini sizlere aktarmıştık. Oldukça büyük bir beklenti yaratan bu cihazın Google ve Samsung arasındaki iş birliği kapsamında geliştirilen Wear platformunda çalışacağı ortaya çıkar çıkmaz sunacağı deneyim de daha çok merak edilmeye başlanmıştı. 

Zaman geçtikçe hakkında daha çok bilgi edindiğimiz Galaxy Watch 4 modelinde, sağlık odaklı ve oldukça önemli bir özelliğin bulunacağı ortaya çıktı. Bilgilere göre Galaxy Watch 4, BIA, yani Biyoelektrik impedans analizi teknolojisini destekleyecek. Gelin bunun ne olduğuna ve neden önemli olduğuna yakından bakalım.

Galaxy Watch 4, vücut-yağ oranınızı analiz edebilecek

Galaxy Watch

Öncelikle farklı firmaların daha önce sadece bu amaç için ürettiği akıllı saatlerini gördüğümüzü fakat Apple, Samsung veya Xiaomi gibi büyük firmaların akıllı saat modellerinde bu özelliğe ilk kez rastladığımızı baştan belirtelim. 

Bu özellik kapsamında cihazlar düşük voltajlı bir elektrik akımı göndererek vücudun bu akıma karşı koyduğu direnci analiz ediyor. Daha sonra BIA, bu verileri okuyarak kişiye zayıf ya da kilolu tanısını koyabiliyor. Bu tanılar konulurken cihaz tarafından gönderilen elektrik akımına; kemiklerden, kaslardan ve vücutta bulunan yağdan gelen direnç kullanılıyor.

Bu da, bu ölçümleri yaptırmanız gerektiğinde sadece bileğinizdeki akıllı saatinizi kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Bu yeniliği Apple Watch’un belirli modellerinde bulunan elektrokardiyografi (EKG) çekme özelliğine benzetebiliriz. Sonuç olarak normal şartlarda hastanelere veya başka kurumlara gitmeyi gerektiren bu işlemleri bilekte bulunan bir akıllı saat üzerinden de yapabiliyor olmak kişilere oldukça fazla vakit kazandıracaktır.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2021/06/25/galxay-watch4-bia-sensor-to-measure-body-fat-composition/
19
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
19
3
0
0
0