Şekil Değiştirip Bölünebilen 'Sıvı Robot' Geliştirildi: Peki Bu Nasıl Mümkün?

4
2
1
0
0
Şekil Değiştirip Bölünebilen 'Sıvı Robot' Geliştirildi: Peki Bu Nasıl Mümkün?
Tayvanlı bilim insanları, şekil değiştirip daha küçük parçalara bölünebilen bir sıvı robot geliştirdi. Peki bu robot nasıl oluyor da bunları yapabiliyor?

Robot teknolojilerinin gelişimiyle vücudumuz içinde hareket edebilen ve ilaçların doğru noktalara bırakılmasını sağlayan ya da mikrocerrahi operasyonlar gerçekleştiren robotlar da hayatımıza girdi. Fakat bu robotlar, halen özellikle dar noktalarda bazı kısıtlamalara ve sorunlara sahip olabiliyorlar.

Tayvan’ın Soochow Üniversitesi’nden bilim insanlarıysa en dar noktalarda bile hareket edebilecek ve hedefine ulaşabilecek yeni bir robot geliştirdi. Üstelik bu robot yekpare bir robot değil, sıvı bir robot idi. Robot, sıvı olması sayesinde dar noktalarda şekil değiştirebiliyor, hatta parçalara bile ayrılabiliyor.

Parçalara ayrılabilen sıvı robot:

Yukarıda gördüğünüz bu robot, manyetik özellik taşıyan ferro-sıvılar sayesinde mümkün oldu. Bilim insanları, robotu geliştirmek için yağda asılı durabilen demir oksit nanoparçacıklarından faydalandı. Bu parçacıkların yanı sıra robot, nanoparçacıklar üzerinde hareket ederek robotu gerektiği gibi yönlendiren ve şekil değiştirmesini sağlayan bir dizi kontrol edilebilir mıknatısa da yer veriyor.

Sadece bir santimetre boyunda olan robot, bu özelliği sayesinde bir santimetreden çok daha küçük boyutlara ulaşabiliyor. Üstelik robot, milimetre veya mikrometre boyutlarda daha küçük robotlar haline de ulaşabiliyor. Bu robotlar, manyetik alanlar ile yönetiliyor ve bu sayede ana gövdeden ayrılıp geri dönebiliyorlar.

Öte yandan bilim insanlarına göre robot her ne kadar etkileyici olsa da gelecekte insan vücudunda kullanılması şimdilik çok uzakta görünüyor. Robotun insan vücudundan ziyade virüs testleri gibi kimyasal işlemlerin yapıldığı küçük alanlarda kullanılabileceği ifade ediliyor. Bu sayede robot, reaksiyonlar için gerekli kimyasalların taşınmasında görev yapabilir.

Kaynak : https://doi.org/10.1126/sciadv.abq1677
4
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
1
0
0