WhatsApp'ın En Büyük Rakiplerinden Signal'e de 'Hikâyeler' Özelliği Geldi: Ne Kadar Güvenli?

6
5
1
1
0
Son yıllarda tüm platformlara yayılan 'hikâyeler' özelliği bir uygulamaya daha geldi. Güvenli olmasıyla bilinen popüler mesajlaşma uygulaması Signal, 'hikâyeler' özelliğini herkes için kullanıma sundu.

İlk olarak Snapchat ile karşımıza çıkan ‘Hikâyeler’ özelliği, kısa sürede tüm sosyal medya platformlarına yayıldı. Günümüzde milyarlarca insanın kullandığı Instagram, Facebook, YouTube gibi önde gelen uygulamalarda bu özelliğin yer aldığını görüyoruz.

Hatta bunun sadece bu tarz platformlar değil, mesajlaşma gibi farklı uygulamalarda da ‘hikâyeler’ karşımıza çıkıyor. Örneğin dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, ‘Durumlar’ olarak adlandırılan bu tarz bir özelliğe sahip. Şimdi gelen bilgiler, bir mesajlaşma uygulamasının daha buna dahil olduğunu gösteriyor.

Güvenliğe öncelik vermesiyle bilinen popüler mesajlaşma platformu Signal’e de hikaye özelliği geldi

WhatsApp’ın en büyük rakiplerinden biri olan Signal de uygulamasına hikâyeler özelliğini getirdiğini açıkladı. İlk kez geçtiğimiz ay duyurulan yeni özellik, şimdi tüm dünyadaki Signal kullanıcılarına açıldı. Artık, kullanıcıların 24 saat sonra kaybolacak video, görsel ve metinleri paylaşabileceği ifade edildi.

Hem Android hem de iOS kullanıcıları için son güncellemeyle birlikte kullanıma sunulan yeni özelliğin yakın zamanda masaüstü için de geleceği aktarıldı. Kullanıcıların, ‘Ayarlar’ kısmındaki ‘Hikâyeler’ bölümünden bu hikâyeleri kimlerin görebileceğini ayarlayabileceği de görüldü. Ayrıca, hikâyelerin aile üyeleri veya iş arkadaşları gibi belli gruplarla sınırlandırılabileceği de açıklamalar arasında yer aldı.

Ne kadar güvenli?

Bilindiği üzere Signal, gizlilik ve güvenliğe büyük önem vermesiyle tanınıyor. Uçtan uca şifreleme protokolüne sahip olan platform, tüm mesajları, görüşmeleri ve multimedyayı korumasının yanı sıra meta verileri de korumasıyla da biliniyor. Bu kadar güvenlik konusunda öne çıkan bir platformun normal olarak hikâye özelliğini getirmesi kullanıcılarda soru işareti yaratıyor.

Açıklamalara göre Signal’de tüm özelliklerde olduğu gibi hikâyelerde de uçtan uca şifreleme var. Bu da Signal’in kendisi de dahil olmak üzere hikâyelere hiç kimsenin erişemeyeceği anlamına geliyor. Zaten hikâyeler 24 saat sonra otomatik olarak kaybolacak. İsterseniz manuel olarak da onları istediğiniz zaman silebileceksiniz. Ayrıca şirket, hikâyeleri görmek veya hikâye paylaşmak istemeyenler için ayarlar kısmından yapılabilen özelliği devre dışı bırakma imkanını da sunuyor. Signal bunu yaptığınızda kişilerinizi de bilgilendirmiyor.

Şirket de bu durumla ilgili açıklamalarda bulunarak ‘hikâyeler’ özelliğine tüm dünyadaki kullanıcılardan büyük talep olduğunu; bu yüzden de güvenli bir şekilde sunmanın yolunu sunduklarını söyledi. Signal’den Nina Berman da insanların bunu istediğini ve çok sık kullandığını, bu yüzden de reklam olmadan onlara uygun bir şekilde özelliği getirdiklerini aktarıyor.

Bu hamlesiyle Signal, hikâyeler özelliğini getiren en son platform oldu. Her ne kadar Instagram gibi platformlarda oldukça sık kullanılsa da özellik hakkında birçok tartışma mevcut. Bilindiği üzere Twitter da ‘Fleets’ isimli benzer bir özellik getirmiş, ancak beklenen ilgiyi göremeyince kaldırmıştı. Aynı şekilde WhatsApp’ta bulunan durum özelliğinin de ne kadar gerekli olduğu kullanıcıları ikiye bölmüştü.

Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce hikâyeler özelliği gerçekten her platforma gerekli mi? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/11/7/23444791/signal-stories-ios-android-now-available
6
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
5
1
1
0