• Anasayfa
  • Yaşam
  • TV, Beyaz Eşya, Mobilya ve Kuyumda Taksit Sayısı Azaltıldı

Ticaret Bakanlığı; TV, Beyaz Eşya, Mobilya ve Kuyumda Taksit Sayısını Azalttı

134
17
3
2
2
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun ardından Ticaret Bakanlığı da televizyon, beyaz eşya, mobilya ve kuyumda kredi kartı ile yapılacak olan alışverişlerde taksit sayısını düşürdü.

Kredi kartları pek çok kişinin hayatının idare ettirmek için kullandığı en önemli enstrümanlardan biri olarak biliniyor. Kredi kartlarına yapılan taksitler de harcama yapmak için pek çok kişinin ana çözümü olarak göze çarpıyor.

Geçtiğimiz günlerde BDDK, bazı alanlarda kredi kartlarına yapılabilecek taksit sayılarında sınırları aşağı çekmiş ve yapılabilecek taksit sayısını azaltmıştı. Benzer bir hamle de Ticaret Bakanlığı'ndan geldi.

Pek çok üründe taksit sayısı düşüyor

beyaz eşya

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik adlı yönetmelik, 26 Aralık 2020 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yeni yönetmelik ile birlikte pek çok üründe yapılabilecek taksit sayısı da yeniden düzenlendi. Bu değişikliklerde taksit sayılarının aşağıya çekildiği göze çarptı. Özellikle beyaz eşya, mobilya ve kuyum alanında taksitlerin azaltılması dikkat çekti.

Yönetmelik, yayınlandığı andan itibaren yürürlüğe de girdi. Yani bugünden itibaren yapılacak olan alışverişlerde, yeni yönetmelik ile birlikte belirlenen taksit sınırları geçerli olacak. Firmalar kredi kartına daha fazla taksit yapamayacak.

Televizyon 4, beyaz eşya 12 taksit

kredi kartı

Yeni yönetmelikte, bir önceki yönetmelikte yapılan değişiklikler ise şu şekilde oldu:

  • Video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya satışları ile fiyatı 3 bin 500 liranın üstünde olan televizyon satışlarında taksit süresi: Eskiden 6 ay, artık 4 ay
  • Tablet bilgisayar: 6 ay, değişmedi
  • Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri, mobilya: Daha önce 18 ay, artık 12 ay
  • Hava yolları, seyahat acenteleri ve yurt içine ilişkin konaklama harcamaları: 18 ay
  • Basılı ve külçe halinde olmayan kuyum: Daha önce 8 ay, artık 6 ay
Kaynak : https://www.birgun.net/haber/televizyon-beyaz-esya-mobilya-ve-kuyumda-taksit-sayisi-azaltildi-328070
134
17
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
134
17
3
2
2