Türkiye’nin İnternet Altyapısı, Google Stadia İçin Ne Kadar Yeterli?

79
24
11
8
5
Google’ın geçtiğimiz hafta tanıttığı bulut oyun sistemi Stadia, oyun sektöründeki dinamikleri değiştirecek. Değiştirecek değiştirmesine ama Türkiye’de kullanabilecek miyiz? Ookla tarafından yayınlanan en güncel raporlara göre ülkemizdeki ortalama internet hızlarına bakıyoruz.

Türkiye’de internet altyapısının hala önemli ölçüde bakır kablolardan oluşuyor. Fiber kablo tesisatlar, internet servis sağlayıcılarımız tarafından hızla döşense de her yere ulaşmak vakit alıyor.

Ayrıca 5G gibi devrimsel bir mobil bağlantı teknolojisi, artık internet ile aramızdaki kabloları etkili bir şekilde ortadan kaldıracak. Bu konuyu daha net anlamak için hemen hemen herkesin hız test yaptığı Speedtest by Ookla’nın son raporlarına göz atalım. Ardından bu verileri Google Stadia’nın resmi internet gereksinimleriyle kıyaslayacağız. 

Ookla’nın son verilerine göre Türkiye’deki ortalama internet hızları şu şekilde:

  • Mobil internet hızları ortalaması:

İndirme: 34,55 Mbps 
Yükleme: 13,79 Mbps

  • Sabit genişbant hızları ortalaması:

​İndirme: 20,52 Mbps
Yükleme: 5,86 Mbps

Gördüğünüz üzere ülkemizdeki mobil internet hızı ortalaması, evlerimizde ve işyerlerimizde kullandığımız sabit genişbant hız ortalamasına fark atmış durumda. Mobil internet hızlarının 5G teknolojisi yaygınlaşırken daha da artacağını düşünürsek, sanıyoruz ki fiber ve benzeri üst düzey altyapılara zamanla o kadar da ihtiyacımız kalmayacak.

Türkiye’deki sabit genişbant hızları Stadia için yeterli değil, ancak mobil internet hızları yeterli:

Google’ın bulut oyun servisi Stadia’ya erişmek için gerekli olan minimum internet indirme hızı ise 25 Mbps. Ayrıca Google, daha iyi bir deneyim için 30 Mbps hıza sahip olmamız gerektiğini söylüyor.

Her iki baraj da Türkiye’deki ortalama mobil internet hızı tarafından aşılmış durumda. Görünen o ki Stadia Türkiye’ye geldiğinde, müşterilerinin önemli bir kısmı mobil internet bağlantısıyla sisteme erişecekler.


İşte tam bu noktada Google Stadia’nın olası Türkiye fiyatlarıyla, yüksek hızlı 5G mobil internet paketlerinin limitleri ve ücretleri söz konusu olacak. Muhtemelen bu konudaki net detayları da yakın zamanda öğreneceğiz. 

Sonuç olarak ülkemizdeki sabit geniş bant internet bağlantılarının önemli bir kısmı Stadia için uygun değil. Nitekim mobil internet hızlarımız ortalamaya bakınca yeterli görünüyor. Ayrıca 5G’nin de kapıda olmasıyla Stadia’nın Türkiye’deki geleceği için tahminde bulunmak kolaylaşıyor.

Ookla’nın detaylı raporuna buradan ulaşmanız mümkün.

79
24
11
8
5
Emoji İle Tepki Ver
79
24
11
8
5