• Anasayfa
  • Yaşam
  • Vincent van Gogh Tarafından Çizilmiş Kitap Ayracı Keşfedildi

Vincent van Gogh Tarafından Çizilmiş, 140 Yıllık Kitap Ayracı Keşfedildi

38
8
3
2
0
Bir kitap ayracı ne kadar özel olabilir? Vincent van Gogh tarafından, günümüzden tam 140 yıl önce çizilmişse standart bir kitap ayracından biraz(!) daha özel olabilir. Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nde sergilenen kitap ayracı, dünyaca ünlü ressamın arkadaşlarına ne gibi hediyeler gönderdiğini sergiler nitelikte.

19. yüzyılda yaşamış Hollandalı bir ressam olan Vincent van Gogh, özgün tarzı ve eşsiz çalışmalarıyla sanat tarihinin en önemli isimlerinden biri kabul edilmektedir. Yeni ortaya çıkan van Gogh eserleri ise dünyaca ünlü ressamın sandığımızdan fazla miras bırakmış olabileceğini ortaya koyuyor. 

İyi bir 'okur' olarak bilinen Vincent van Gogh'un, hediye olarak tasarladığı kitap ayraçları ortaya çıktı. Halihazırda Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nde sergilenmekte olan ve Here to Stay sergisinde 12 Eylül tarihine kadar ziyaretçilerin beğenisine sunulacak olan kitap ayraçları, van Gogh'un sanatını göstermek için büyük tablolara ihtiyaç duymadığını ortaya koyuyor.

van gogh kitap ayracı detaylar

Kurşun kalem ile çizilmiş olan söz konusu eskizler, köylülerle ilgili bir romanın sayfalarının arasında bulundu. Araştırmacı Teio Meedendorp, söz konusu çizimlerle ilgili olarak, "Bulunduğu kitabın içine tam sığıyor, özel bir sebep olmadıkça bu uyumlulukta üç eskiz çizmek ilginç bir seçim olurdu" ifadelerini kullandı.

van gogh kitap ayracı

Paylaşılan bilgilere göre söz konusu çizimler 1881 yılında Vincent van Gogh tarafından Etten-Leur, Fransa'da kağıda döküldü ve Histoire d’un Paysan adlı kitabın arasında bir kitap ayracı olarak 1883 yılında arkadaşına gönderildi. Söz konusu kitap, 2019 yılında eserin sahibi olan aile tarafından müzeye satıldı.

Kaynak : https://designtaxi.com/news/414487/Vincent-Van-Gogh-Bookmark-He-Designed-As-A-Gift-Goes-On-View-For-First-Time/
38
8
3
2
0
Emoji İle Tepki Ver
38
8
3
2
0